avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... +pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

+pensie

daca grupa a 2 a este trecuta in cartea de munca mai este necesr de adeverinta?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 15:38, 14 Septembrie 2012
1. Daca este inregistrata corect in carnetul de munca nu mai este nevoie de adeverinta separata.

2. In carnetul de munca si fie trecute perioadele (de la... pana la...) in care ati beneficiat de gr. a II-a de munca si baza legala a acordarii grupei superioare de munca.
Da, desigur. Cei de la casa de pensii solicita intotdeauna in plus cat mai multe adeverinte, desi pe multe nici nu le iau in seama
Ultima modificare: Vineri, 14 Septembrie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiaza de incadrarea in grupele i si ii sabouelena sabouelena Soțul meu a lucrat la Intreprinderea Mecanică de Mașini și Utilaje Miniere Baia Mare în ani 1980-1982 ca lăcătuș montator utilaj minier,și a ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie danaoprea89 danaoprea89 Buna seara!Va rog sa ma ajutati intr-o problema, daca se poate! Soacra mea a lucrat 28 de ani intr-o intreprindere,din care 14 ani cu functia de primitor ... (vezi toată discuția)
Recunosterea unui drept Statescu Statescu Buna ziua! Dupa 1990, s-a acordat gr. a-II-a de munca, printr-un ordin al ministrului muncii. Salariatii prezenti la intreprinderea la care am lucrat inainte ... (vezi toată discuția)