Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pierdut acte proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pierdut acte proprietate

Buna seara,
Sunt proprietara unui apartament de aproape 25 ani.
Actul de proprietate al apatamentului a disparut(a fost distrus). Pentru a-l reface unde ar trebui sa merg, ce acte imi trebuie. Imi trebuie cadastrul, procesul verbal de predare-primire de la constructor?... Cam cat m- ar costa taxele. ...

Va multumesc
TRebuie sa mergeti la DAFI sau cei care se ocupa de Arhivele ICVL ....pentru a ridica un duplicat, daca actul l ati facut acolo, daca l ati facut la fostul Notariat de Stat la Camera Notarilor Publici care a preluat arhiva fostelor Notariate de Stat.
Multumesc mult . Totusi ati putea sa-mi spuneti daca imi trebuie cadastrul cand ma duc la Arhive? Sunt taxe mari acolo?
Nu va trebuie cadastru ca sa obtineti un duplicat dupa actul de proprietate , mergeti cu cartea de identitate si faceti o cerere. Nu stiu care sunt taxele...
multumesc.