Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poateface vanzare-cumparare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poateface vanzare-cumparare?

buna ziua,asi dori daca se poate sa mi se dea un raspunsla intrebarea mea:
sora mea a facut vanzare cumparare la casa parintilor mei,in contract este trecut si cumnatul meu dar el nu a semnat.tatal meu a decedat si acum a ramas doar mama ,eu am grija de ia pt ca sora mea nu poate,mama ia spus sa imi dea actele casei sa le trec pe numele meu,dar am vazut ca nu e trecuta nici o clauza cum ca trebuie sa intre in drepturi dupa moartea parintilor,cu alte cuvinte ea isi pune palma in buzunar si pleaca si ramane cu casa.ea a zis ca renunta la casa dar trebuie sai dau bani care ia cheltuit, deacord dar ,intrebarea mea este,pot sa trec casa pe numele meu daca e trecut si cumnatul meu dar el nu a semnat?
mersi de rasuns,problema e ca nu am mentionat ca sora mea este propietar din 2004 iar eu nu am stiut pana acum o saptamana.tot se mai poate anula contractu?
mersi mult
mai am o intrebare si nu va mai deranjez.
cam cat ma costa toate demersurile (onorariu+taxe )si ce mai trebuie?