Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salariu inspector superior
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salariu inspector superior

Va rog frumos sa-mi comunicati care este salariul de baza a unui inspector, studii superioare, grad superior, cu peste 25 ani vechime ca functionar public?
Va multumesc anticipat!
exista mai multe grile de salarizare.in functie de cine este angajatorul si pe ce grila de salarizare este acesta...te putem asista :))
Este vorba de un functionar public la o primarie de oras.
1624 incadrare + 406 ( conform 25 % vechime) = 2.030.
2.030 -25% +15% +8% = 1.891, asta in situatia in care este angajat .
daca urmeaza sa fii incadrat este diferit.
1246 incadrare + 312 ( conform 25% vechime) - 1558
1558 -25%+15%+8% = 1451
aleko27 multumesc!Da este vorba de un angajat in primarie, pe un post fix, pe perioada nedeterminata, avand vechime pe postul respectiv de 25 ani. De unde se poate lua incadrarea de 1624, din ce anexa? Si conform caror legi a fost diminuat, apoi crescut salariul?Daca stiti si articolele va rog, poate asa o luminam si noi pe d.na de la salarizare.:)
ordonanta 9/2008 ( grilele pentru aparatele de specialitate din subordinea consiliilor locale, judetene, etc) dar nu il poti trece pe 1624 ( treapata 1) , asta daca este nou angajat , ci pe vechea treapta 3 de salarizare, 1246.