Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Stabilire salariu de baza pentru functia de sef birou
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Stabilire salariu de baza pentru functia de sef birou

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati la stabilirea corecta a salariului de baza pt. functia de sef birou. La stabilirea salariului de baza se ia in calcul salariul de baza utilizat in 2009 cu treapta 3 sau treapta 1 (la care calculam indemnizatia de conducere si sporul de vechime)?
Ex.
1. sef birou -consilier superior, tr.3=1246 + ind.cond. de 25%: 312 si 25% spor vechime:390 lei, total:1948 lei;
diminuat cu 25%=1461 lei;
majorat cu 15%=1681 lei.

2. sef birou -consilier superior, tr.1=1624 + ind.cond. de 25%: 406 si 25% spor vechime:508 lei, total:2538 lei;
diminuat cu 25%=1904 lei;
majorat cu 15%=2190 lei.

Multumesc
Depinde ce treapta de salarizare aveati prevazuta in statul de functii pentru respectiva functie de conducere.
postul s-a vacantat in 2008, atunci in statul de functii a fost prevazuta treapta 1. In acest caz nu trebuie sa avem in vedere pct.III. B din Ordinul nr.42/77 din 2011? - "In cazul functionarilor publici nou-incadrati sau promovati, nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare utilizate in anul 2010. "
Nu, eu as aplica art. 2 din Legea nr. 285 din 28 decembrie 2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice:
În anul 2011, pentru personalul nou-încadrat pe funcţii, pentru personalul numit/încadrat în aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel, precum şi pentru personalul promovat în funcţii sau în grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare din instituţia/autoritatea publică în care acesta este încadrat.
Articolul invocat de dvs. este pentru functii de executie, unde O.G.nr. 6/2007 stabilea treapta 3 de salarizare pentru functionarii publici de executie nou angajati sau promovati.
Daca functiile similare,adica sefii de serviciu actuali aveau stabilit salariul de incadrare corespunzator treptei 1, tot de la aceeasi treapta ar trebui stabilit si pentru seful cel nou angajat.

Tanjiani, utilizator
Da, salarizarea la nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare din instituţia/autoritatea publică este prevazut si in Ordinul 42/77

Multumesc pentru ajutor