Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... aprobare vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

aprobare vecini

buna ziua.
ma intereseaza daca am nevoie de aprobarea vecinilor pentru lucrari de extindere pe inaltime (inca un etaj) a unei cladiri construite pe hotarul cu acestia.
proiectul initial era aprobat pentru 2 etaje si mansarda,dar s-au construit efectiv doar 2 etaje.
ce spatiu trebuie sa existe intre constructie si gardul vecinilor in cazul in care acestia nu sunt de acord?
multumesc.
Noul Cod Civil la art. 612, zice că : Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic ;

- certificatul de urbanism acordul vecinilor, conform prevederilor art.27 alin.1 din Ordinul nr.839/12.10.2009 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a legii nr.50/1991, republicată, privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii,