Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe cladire
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe cladire

Un imobil fara receptie poate fi impozitat?
Conform art. 249 Cod fiscal orice persoana care are in proprietate o cladire situata in Romania datoreaza impozit pentru acea cladire. Impozitul se plateste de persoana care este inscrisa in Cartea Funciara ca si proprietar al imobilului.

Imobilul nu este finalizat nici la exterior nici la interior
Deci inseamna ca nu s a intocmit procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor si nu este inca notat si inscris la CF, dupa finalizare veti face demersurile necesare atat la CF cat si la Administratia financiara.
nu s a intocmit procesul verbal de receptie