avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nivel salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nivel salariu

Bună ziua.
Deoarece am avut niște experiențe neplăcute cu un angajator (de la care am demisionat), pe viitor vreau să evit astfel de situații așa că, iată ce vreau să știu:
1. care este cuantumul minim al salariului de încadrare pentru un „șofer autocamion/mașină de mare tonaj” (C.O.R.: 833201)?
2. deoarece voi lucra 100% din timp în afara granițelor, la locul muncii se poate specifica „trafic internațional”?
3. m-am înțeles cu angajatorul să-mi plătească 10€/zi, pentru fiecare zi de întârziere la plata salariului. Se poate specifica asta în C.I.M.?
Vă mulțumesc pentru atenția dvs.
Cel mai recent răspuns: Dragos Stefan , Consultant resurse umane 22:14, 10 Octombrie 2012
1.700 RON - salariul minim pe economie;
2.Sintagma potrivita este "pe teren" in nici-un caz trafic international.
3.Se poate specifica nivelul de daune pentru plata cu intarziere a salariului.
Ok, mulțumesc pentru răspunsuri. Altă întrebare:
1. Pentru perioada în care sunt ieșit din țară, angajatorul este obligat să-mi plătească diurnă?
Da, potrivit legislatiei in vigoare aveti dreptul la diurna ...
Nu numai diurna ci si cheltuieli de deplasare :cazare, transport (ceea ce nu ar fi cazul nu-i asa, in ceea ce priveste transportul:D)
Cum se menționează în C.I.M. obligația angajatorului de a-mi plăti în plus la salariu pentru fiecare zi de întârziere? Și care este baza legală pentru asta?

Alte discuții în legătură

Cadrul legal pentru litigiu de munca vbolfa vbolfa In luna sept. 2011 am incheiat un C.I.M. pe perioada determinata (1 luna) in functia de conducator auto de mare tonaj cu o firma care isi are sediul in Cluj ... (vezi toată discuția)
Salariu primit la timp Alesssandro Alesssandro Daca in contractul de munca este specificat ca salariul este platit in ziua x a lunii, fara a fi specificat ca angajatorul poate intarzia fie si cu o zi, se ... (vezi toată discuția)