avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamare corporala

AM BATUT UN BAIAT IMPREUNA CU INCA 3 INSI in urma unei altercatii,NU STIU CUM DAR POLITIA A VENIT LA MINE ACASA SI MI A CERUT SA MERG LA SECTIE SA DAU DECLARATIE, le am zis ca ma duc ,m au asteptat au zis sa merg cu masina mea in urma lor,iar pe drum eu m am pierdut de ei si nu m am mai dus,a venit politia iar la parintii mei si au zis sa ma duc urgent la sectie ,dar eu nu m am prezentat nici pana acum( asta se intampla ieri),am inteles ca baiatul este batut foarte rau e in spital si ar avea maxilarul rupt,am consultat un avocat iar acesta mi a zis sa astept pana marti (18.09) cand va merge el cu delegatie de la mine ca ma reprezinta si se va interesa si la politie si la spital in legatura cu cazul meu,mentionez ca pana la aceasta ora nu a mai venit nimeni de la politie la domiciliu,va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce sa fac,multumesc
Asteptati ca avocatul dvs sa adune informatii despre acest caz si sa vi le comunice.La un moment dat tot va trebui sa va prezentati la politie pentru a da declaratie, insa daca aveti avocat, veti merge insotita de acesta.
In cazul infractiunii de vatamare corporala, in sensul art. 181 din Codul penal impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Daca lezarea se va solda cu o forma de slutire sau in cazul in care certificatul medico-legal va atesta un numar mai mare de 60 de zile de ingrijri medicale, va fi angajata raspunderea penala a dumneavoastra fara a putea fi incidenta cauza de inlaturare a raspunderii penale sus amintita. ( impacarea nu este aplicabila infractiunii de vatamatare corporala grava incriminata de art.182 din Codul penal ).

Platiti sumele de bani cu titlu de daune morale si materiale, in vederea indepartarii prejudiciu cauzat.

Starea de betie totala voluntara poate fi apreciata drept circumstanta atenuanta sau agravanta.

Consumul de alcool , in sensul betiei preordinate , va putea crea dumneavoastra o indrazneala mai mare, in vederea comiterii unor acte antisociale.

Situatia starii de ebrietate poate fi apreciata drept circumstanta atenuanta in sensul in care dumneavoastra ati actionat fiind sub influenta alcoolului , fara a constientiza , insa, rezultantul socialmente periculos produs prin savarsirea infractiunii .


Conform art. 81 din Codul penal, instanta de judecata poate individualiza pedeapsa cu inchisoarea prin suspendarea conditionata a executarii pedepsei, in situatia in care nu a fost aplicata anterior o pedeapsa mai mare de 6 luni, pedeapsa aplicata in cazul spetei deduse judecatii nu depaseste trei ani, si, din materialul probator se poate conchide faptul ca scopul sanctiunii poate fi atins chiar fara a fi dispusa privarea de liberate .


Cooperati cu organele judiciare si recunoasteti fapta savarsita, pentru a beneficia de prevederile art. 320 indice 1 din Codul de procedura civila, in sensul de a reduce pedeapsa prevazuta de lege cu 1/ 3.


De prevederile articolului sus explicitat puteti beneficia pana la inceperea cercetarii judecatoresti, fiind apreciat materialul probator administrat in etapa urmaririi procesului penal.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am savarsit infractiunea de distrugere...un sfat urgent ca rog viorel_enita viorel_enita am fost la o petrecere alaturi de mai multi prieteni,unde evident am consumat alcool peste limita si am ajuns intr o stare avansata de ebrietate.nu stiu exact ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala(+ dosar penal) fiat2001 fiat2001 Buna tuturor In luna iulie anului 2008 am primit o amenda administrativa(asa cred) in valoare de 400 de ron<aceasta amenda am primito pentru furd cd ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala din culpa bursu bursu In urma cu aproximativ o luna jumate am lovit 2 persoane pe trecerea de pietoni. Din cauza unei dubite parcate chiar inaintea trecerii, nu am vazut ... (vezi toată discuția)