Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buletin expirat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buletin expirat

Biroul de evidenta are obligatia legala de a verifica valabilitatea buletinelor?
Daca da, care este santiunea in cazul nerespectarii acestei obligatii
OUG 97/2005:
Art. 19
(1) Serviciile publice comunitare de evidenta a persoanelor elibereaza o noua carte de identitate in urmatoarele cazuri:
(3) Cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, ...........

Art. 43
Constituie contraventii si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

b) nerespectarea dispozitiilor art. 15 alin. (1), art. 18 alin. (1), art. 19 alin. (2) si (3), art. 39 si 40, cu amenda de la 40 lei la 80 lei;
Este obligatia noastra, a posesorilor de carti de identitate de a verifica termenul de valabilitate al acestora in vederea evitarii situatiilor in care putem deveni contravenienti .;)
Dupa expirarea cartii de identitate sunteti anuntat printr-o invitatie, de catre lucratorii din cadrul politiei comunitare sau a celor de proximitate, ca termenul de valabilitate al cartii de identitate este expirat, dar firesc este ca fiecare cetatean sa cunoasca legile tarii, mai ales cele de care are strict nevoie. Obligatia cetateanului este ca inainte cu cel putin 15 zile inainte de expirare sa se prezinte la serviciul de evidenta pentru a solicita schimbarea buletinului de identitate.
Justitiarul711, utilizator