avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi

Marți, 4 martie, are loc evenimentul: Politica privind prevenirea hărțuirii la locul de muncă - De la concept la implementare practică. Participă →

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... referent IA = inspector IA???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

referent IA = inspector IA???

Buna ziua,
Va rog un raspuns!
Un angajat al primariei isi reia activitatea in urma unei sentinte executorii de drept.
Functia detinuta anterior era de inspector IA, acum este referent IA - pers. contractual.
Intrebare: se motiveaza ca nu este nici o diferenta intre pers contractual -inspector IA si referent IA . Conform legii 284/2010 si 285 exista aceasta identitate intre referent IA si inspector I A? Care ar fi salariu lunar acum in baza legii? #-o
Va multumesc mult pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: domni56 , utilizator 20:21, 18 Septembrie 2012
Ca fost angajat la stat va pot da un raspuns partial si anume ca referenti au studii medii si inspectorii au studii superioare. Concluziile le puteti trage singur.
Exista diferenta de salarizare intre cele doua functii ... in ce sector lucrati ?
In primarie (aparat specialit. primar). Fac precizarea ca in 2010 la disponibilizare salarul era de 1400 Ron, ca inspector IA (M), iar la reintegrare in august 2012 este de 1012 lei, functia fiind cu alta denumire referent IA (studii M) - afirmandu-se ca aceasta noua denumire(referent IA) = cu cea anterioara(inspector IA). Va multumesc anticipat pt. raspunsul dvs de specialist. Felicitari pentru expertiza! =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O lamurire urgenta, va rog mult! reluare activitate in baza unei sentinte executorii domni56 domni56 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa ma luminez! Un angajat al primariei isi reia activitatea in urma unei sentinte executorii de drept. Dispozitia de ... (vezi toată discuția)
Incadrarea este corecta? remuss remuss Am terminat studii superioare anul trecut ciclul I Bologna ,lucrez in adm.publica si la transformarea postului am primit referent de specialitate cl.II.Din ce ... (vezi toată discuția)
Reincadrare personal contractual conform legii nr. 284/2010? AditzuA AditzuA Daca in 2009 eram incadrat la o institutie publica pe functia de referent, gr. III, iar prin Legea 330/2009 s-a eliminat gradul III dar un articol din lege ... (vezi toată discuția)