Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim

buna ziua,Am o problema in cazul unui salariat: incepand cu data de 15.08.2012 acesta nu s-a mai prezentat la lucru, figurand in pontaj cu absente nemotivate.Cum pot sa-i inchid cim?Nu pot nici sa-i suspend cim pt ca nu are cerere , nici sa-i inchid pt ca nu am cereri.Am vorbit cu el telefonic nu vrea sa vina sa-si definitiveze situatia. Pe data de 13.10.2012 CIM este pe perioada determinata si expira.Sa astept pana atunci? Pe perioada 15.08.2012-13.10.2012 pot sa-l pontez nemotivat?
Exista si varianta sa asteptati data expirarii duratei c.i.m. si atunci acesta va inceta de drept , potrivit art.56 alin.1 lit.i C.mun.
In acest caz, in perioada cuprinsa intre 15.08.2012 si data expirarii duratei c.i.m. va figura cu absente nemotivate.
BUNA ZIUA, Absentele nemotivate se transmit cumva in revisal pt ca perioada este destul de lunga 15.08.2012-13.10.2012 .Daca cim nu era pe perioada determinata sa pot sa-l inchid cu art 56 lit i care mai era alta solutie.
Suspendarea c.i.m. ca urmare a absentelor nemotivate nu este obligatorie .. insa daca angajatorul decide suspendarea c.i.m. , atunci suspendare se opereaza in REVISAL.

Alte solutii ar fi fost desfacerea disciplinara a c.i.m. sau desfiintarea postului respectiv.