Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ASIGURARE CASCO
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ASIGURARE CASCO

BUNA ZIUA

IN URMA FENOMENELOR METEO DIN 15-07-2012 S-A PRODUS AVARIEREA UNEI SEMIREMORCI AFLATA IN LEASING. IN DATA DE 16-07-2012 S-A FACUT CONSTATAREA SI DESCHIDEREA DOSARULUI DE DAUNA. NICI PANA AZI 17-08 NU AM PRIMIT O SOLUTIE IN ACEST DOSAR. ESTE NORMAL SA DUREZE PESTE 2 LUNI AVAND IN VEDERE CA MASINA E IN LEASING SI TREBUIE SA PLATESC FARA SA O FOLOSESC DESI EU AM PLATIT POLITA LA TIMP? CE POT SA FAC IN ACEST CAZ ?

VA MULTUMESC
Va recomand sa trimiteti o sesizare la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor si o adresa de concliere, ca un prim pas obligatoriu inainte de introducerea unei cereri de chemare in judecata. Astfel, veti demonstra asiguratorului ca sunteti hotarat sa luptati pentru dreptul dvs. dar veti si castiga timp in caz ca se ajunge la proces.
Din pacate unele societati de asigurare nu se comporta in nici un caz "normal".
Intr-adevar trebuie sa sesizati Comisia de Supraveghere a Asigurarilor printr-o adresa in care sa detaliati cazul dumneavoastra si sa convocati la conciliere asiguratorul.
Din pacate nu dau roade intotdeauna nici aceste demersuri, asa ca daca societatea refuza in continuare plata despagubirii, va sugerez sa apelati la un avocat.