Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARE SILITA
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARE SILITA

Buna ziua.
Am incheiat un ctr. cu un furnizor de servicii de telefonie pe care ulterior nu l-am mai achitat. Nu am reusit sa achit suma de 1300 lei asa ca am primit de la un cab de avocatura o scrisoare in care sunt avertizata ca daca nu achit aceasta suma voi fi executata silit. Tin sa mentionez ca singurul meu venit este indemnizatia de crestere a copilului in valoare de 1200 lei/luna. Nu am bunuri mobile sau imobile in proprietate. Locuiesc cu mama si imi cresc singura cei 2 copii gemeni, plus toate cheltuielile cu locuinta.Mama are rate la banci si nu isi mai poate permite sa achite cheltuielile cu locuinta si cu tot ce inseamna hrana, etc.
Va rog frumos sa-mi spuneti in acest caz, imi va fi luata toata suma de 1300 lei o data din indemnizatie, sau intr-un anumit procent (30%) pe luna?

Va multumesc.
Indemnizatia de crestere copil nu poate fi urmarita. Nu va vor lua niciun ban pana nu va reintoarceti la locul de munca.
In primul rand, ca sa fiti executata silit trebuie sa existe titlu executoriu. Simpla notificare pe care ati primit-o nu inseamna ca veti fi executata silit. Titlul executoriu consta ori intr-o hotarare judecatoreasca ori contractul pe care l-ati incheiat trebuie sa aiba o clauza care sa prevada valoarea sa de titlu executoriu, si in ambele situatii titlul trebuie investit cu formula executorie de Instanta de judecata. Odata ce exista acest titlu, executarea se face de executorul judecatoresc, avocatul neavand competenta de a executa silit pe cineva.
In al doilea rand, veniturile din asemenea indemnizatii nu pot fi executate silit. Se pot popri doar veniturile din salarii sau pensii, nu si indemnizatiile.
Asadar, verificati situatia cu titlu executoriu, si daca nu el nu exista, nu puteti fi executata.