Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PARTAJ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PARTAJ

Buna ziua, sotul fiicei mele o ameninta acum ca la partaj va avea 75% din casa donata de mine lor, zice ca asa i-a spus avocatul,ca el a adus in casa 14 ani salariu, pt. ca fiica mea nu a mai lucrat de la nasterea gemenilor, dar ea nu a mai lucrat de cand are copiii gemeni, pt. ca nu are cu cine lasa copii eu fiind in oras ei la tara, iar copiii acum intra in clasa a III a, este posibil asa ceva?Pana au avut copiii 2 ani a avut banii pentru ei, apoi faptul ca a educat copiii, a avut grija de familie, casa , gradina sot..etc ce trebuie facut in casa nu se socoteste, ea era doar sclava din casa?ce ma sfatuiti sa fac?
Nu , aşa ceva nu ar trebui să se întâmple, întrucât, munca în gospodărie şi creşterea copiilor se socoteşte a fi aport adus de către soţia casnică la bunăstarea familiei. În plus, casa este primită cu titlu de donaţie , dvs. donându-le amândurora cote egale, nu?
Avocaţii mai expun şi ipoteze, dar cu privire la casa donată nu aş crede să se partajeze astfel .Poate cu privire la alte bunuri comune ale soţilor .
Casa fiind dobandita prin donatie -deci nu a presupus plata unei sume de bani dobandite prin munca doar de unul dintre soti - nu se pune problema unei cote majorate de contributie. Aceasta problema apare la alte bunuri dobandite de soti in timpul casatoriei, dar si in acest caz va conta si munca sotiei in gospodarie si legata de cresterea copiilor.

Este important si cum ati facut donatia: in timpul casatoriei partilor, in cote-egale sau doar pe numele fiicei ?
gerberga a scris:

Casa fiind dobandita prin donatie -deci nu a presupus plata unei sume de bani dobandite prin munca doar de unul dintre soti - nu se pune problema unei cote majorate de contributie. Aceasta problema apare la alte bunuri dobandite de soti in timpul casatoriei, dar si in acest caz va conta si munca sotiei in gospodarie si legata de cresterea copiilor.

Este important si cum ati facut donatia: in timpul casatoriei partilor, in cote-egale sau doar pe numele fiicei ?
NOI , EU SI SOTUL, DONAM , LIBER DE SARCINI IMOBILUL INSCRIS IN C.F.....EI: FIICA MEA SI SOTUL, ACCEPTAM DONATIA FACUTA DE ,, NOI PARINTII'' CA BUN COMUN...nu prea inteleg eu de ce nu se specifica ca bun comun in partea in care donam ...ci doar unde accepta ei apare ca bun comun...VA MULTUMESC SI IMI CER SCUZE DE DERANJ, SA AVETI O ZI BUNA..