Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sechestru asigurator
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sechestru asigurator

Buna ziua. Am solicitat infiintare sechestru asigurator in cadrul unui litigiu de munca intrucat angajatorul nu va avea resurse sa onoreze drepturile salariale decat executat silit. Ca sa fiu sigura ca nu va instraina bunurile sale mobile (nu are nimic de pierdut la momentul acesta fiindca nu sa va mai redresa financiar niciodata) am considerat oportun sa solicit sechestru. ciudat este ca angajatorul a primit citatie...eu, in schimb, NU. Din cate am citit in Codul de procedura civila, sechestrul asigurator se judeca in camera de consiliu FARA CITAREA PARTILOR....scrie clar in art. 592 alin. 2. De ce a primit citatie???
Instanta de judecata este suverana in solutionare,astfel incat in vederea analizarii temeiniciei cererii ,pentru a constatata daca sunt intrunite conditiile legal prevazute pentru admisibilitatea instituirii masurii sechestrului,s-a apreciat util si necesar citarea debitorului
Dar in cazul in care debitorul totusi nu se prezinta? Ce se poate intampla?