Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale excludere asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

excludere asociat

Buna ziua,

Care este modalitatea de excludere din societate a unui asociat in conditia in care sunt 2 asociati fiecare avand 50% parti sociale si ambii fiind adm.

S-a ajuns la aceasta situatie datorita faptului ca unul dintre acestia nu doreste marirea capitalului social ... acesta marire a capitalului social fiind necesara bunei dezvoltari a societatii...

In principiu ne intereseaza care ar fi pasi pe care ar trebuie sa ii facem pana sa ajunge in instanta daca celalalt asociat nu intelege astfel.

Va multumesc.
O alternativa la majorarea capitalului ar fi creditarea societatii de catre ceilalti asociati, dupa care acestia isi vor recupera banii. Excluderea unui asociat pentru ca nu este de acord cu majorarea capitalului nu reprezinta un motiv pentru excluderea lui din societate. In fond, poate nu dispune de banii necesari pentru a face aceasta operatiune in acest moment, iar faptul ca d-voastra ati avea banii si el nu, majorarea i-ar modifica simtitor procentele detinute.
Ca pasi necesari pentru o actiune in instanta, convocarea(daca nu ati facut-o a unei hotarari cu acest obiect) consemnarea ca nu este de acord cu majorarea, actiune in instanta.