Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... intrebara
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

intrebara

Azi noapte am chefuit cu niste prieteni , si pe la ora 4 au aparut la usa 2 politisti , eu impreuna cu un prieten le-am dat buletinele , au notat datele , si ne-au spus ca a fost facuta o sesizare la 112 .

Acestia au afirmat ca o sa primesc amenda 15 milioane pentru deranjarea linistii publice , eu unul "m-am luat un gura cu ei" , iar prietenul meu a incercat sa vorbeasca frumos cu ei , dupa cateva minute m-am calmat si am incercat sa o rezolvam pe cale amiabila .

Din cate stiu , mai intai se da un avertisment verbal , si apoi amenda.

Tin sa mentionez ca nu mi-a facut proces verbal in fata , dar unul din politisti m-a intrebat daca am obiectii sa le scrie in proces ( cu toate ca nu avea nici un proces verbal ) , eu nu am stiut ce sa zic , m-a intrebat daca semnez procesul , i-am zis ca nu . Acum sunt curios ce se va intampla in continuare si cum pot scapa de amenda (in caz ca o sa primesc)

O alta mentiune ar fi ca muzica nu a fost exagerat de tare data , iar la usa nu a venit nimeni sa ma avertizeze.

Multumesc
o sa primiti un proces verbal contraventional fie prin posta fie prin afisare pe usa locuintei (daca refuzati semnarea de primire)
pai asta e faza , ca nu a facut nici un proces verbal de fata cu mine , doar mi-a luat datele, eu ma gandesc ca au vrut sa ne sperie ( sa ne intimedeze cumva )

parerea mea ca daca vroiau sa imi dea amenda , faceau procesul verbal de fata cu mine.

in caz ca vine amenda, cum se procedeaza cu contestatia ? si care sunt sansele ca amenda sa fie anulata?