Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoasterea paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoasterea paternitatii

Buna ziua,

Am urmatoarea speta: cum se poate dovedi paternitatea in situatia unui copil ilegitim in care presupusul tata este decedat de peste 10 ani, fara sa fi intretinut copilul sau alte dovezi cu exceptia testului ADN. Unii avocati considera inutil demersul i de deshumare si efectuarea a testulului ADN pentru a dovedi acest lucru
Datorie morala fata de mama probabil.. conteaza f mult , lasand la o parte datoria morala, daca acest copil isi doreste intr-adevar un proces prin care sa se stabileasca filiatia fata de un tata cu care nu a avut vreo relatie.
Daca dovezile sunt solide, poate instanta nu va decide ca decedatul sa fie deshumat.
Cautam sa vad cu cine va veti judeca daca ziceti ca decedatul nu mai avea pe nimeni, nimeni. Am dat de speta asa, interesant as zice.. nici pe omul asta nu l-au mai dezgropat si instanta a admis cererea..
[ link extern ] /

Nu exista dovezi, singura dovada si cea mai sigura poate fi testul ADN, nu cred ca e o dovada solida o marturie.