Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... suspendarea perimarii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

suspendarea perimarii

conform art.250 alin 2 CPC " În cazurile prevăzute de art. 243, cursul perimării este suspendat timp de 3 luni de la data când s-au petrecut faptele care au prilejuit suspendarea judecăţii dacă aceste fapte s-au petrecut în cele din urmă 6 luni ale termenului de perimare."
Dupa cum se poate observa acest articol din codul de procedura civila in vigoare este ilogic si inaplicabil (cum s-ar putea produce cauza care a prilejuit suspendarea JUDECATII in ultimele 6 luni ale termenului de perimare?)
. nu inteleg cum a putut scapa o asemenea eroare.

Citiţi mai mult: [ link extern ]
legiuitorul acorda un 'beneficiu' cu privire la termenul de perimare in cazul in care judecata se suspenda de drept...Practic prelungeste acest termen al perimarii..pt ca intervenind suspendarea de drept ..."NOILE" parti sa exercite cum cred de cuviinta drepturile autorului lor