avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... refuz de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

refuz de pensionare

Am depus dosarul in data de 15.06.2012, am primit raspuns pe data de 04.09.2012 pentru respingere, deoarece nu au vrut sa-mi echivaleze termenul lucrat in grupa 1 in procent de 100%, adeverinta data de angajator era conform cu anexa 12 din normele de aplicare a legii 263/2010 si mi-au spus ca este conform legii.La calculul stagiului de cotizatie au fost adaugati corect 12 ani si 6 luni pentru 25 de ani (20 ani 1980-2001 grupa 1 si conditii speciale din 2001-2006)dar la reducerea varstei de pensionate decat 7 ani. Am fost in audienta la directorul casei de pensii Ploiesti dar nu am gasit nici o intelegere, am facut contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii dar am inteles ca va dura foarte mult rezolvarea acesteia 8-10luni. (foarte mult dupa parerea mea).Cum ma sfatuiti sa procedez incontinuare pentru ami capata dereptul la pensie cat mai repede.Va multumesc anticipat!

Buna seara,
Eu am avut gr.I 100% conf. ord.50/1990, am lucrat in otelarie, pe schimburi, conducator de formatie, sef de schimb.
Dupa 1990 am schimbat locul de munca gr. I 80% si am obtinut adev conf. anexa 14 conditii deosebite.

Conf. art.60 din L263/2010 se cumuleaza reducerile pt cond. speciale si cond deosebite.
Mai stie careva, ceva de Pl-x 717/2011 ( proiectul de modificare a legii pensiilor 263/2010, referitor la recunoasterea fostei Grupe 1 munca ) care trebuia sa se discute in Cam. Deputatilor

Un link cu urmarirea procesului legislativ al proiectului
[ link extern ]
Numai bine!
multumesc
Buna ziua
poate de la anul vom fi bagati si noi in seama mai bine............

Alte discuții în legătură

Grupa a doua la calcularea pensiei la "limita de varsta" vasile35 vasile35 Buna ziua, Am inteles de la un angajat al casei de pensii, ca dupa noua lege, nu se mai ia in calcul grupa a II-a pentru stabilirea limitei de varsta la ... (vezi toată discuția)
Adeverinta conform ord.50/1990 canca canca Am lucrat in mediu radioactiv incepind cu 14.04.1988 pina 30.05.1992. in respectiva perioada am fost incadrata in gr.I. Mi s-a eliberat adeverinta de la ... (vezi toată discuția)
Gupa i de munca wizzard68 wizzard68 Buna ziua tuturor !! In urma unui proces avut cu angajatorul privind acordarea grupei I de munca Curtea de Apel Bucuresti prin decizia irevocabila ... (vezi toată discuția)