Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... refuz de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

refuz de pensionare

Am depus dosarul in data de 15.06.2012, am primit raspuns pe data de 04.09.2012 pentru respingere, deoarece nu au vrut sa-mi echivaleze termenul lucrat in grupa 1 in procent de 100%, adeverinta data de angajator era conform cu anexa 12 din normele de aplicare a legii 263/2010 si mi-au spus ca este conform legii.La calculul stagiului de cotizatie au fost adaugati corect 12 ani si 6 luni pentru 25 de ani (20 ani 1980-2001 grupa 1 si conditii speciale din 2001-2006)dar la reducerea varstei de pensionate decat 7 ani. Am fost in audienta la directorul casei de pensii Ploiesti dar nu am gasit nici o intelegere, am facut contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii dar am inteles ca va dura foarte mult rezolvarea acesteia 8-10luni. (foarte mult dupa parerea mea).Cum ma sfatuiti sa procedez incontinuare pentru ami capata dereptul la pensie cat mai repede.Va multumesc anticipat!

acum am inteles mai multe cu legea asta 263/2010 este dar nu inteleg eu am mai facut o alata petitie la comisia centrala de contestatii si de acolo mi-a venit rasp semnat de director angelica mihail cum ca pox 34 anexa nr 2 ordinul MMOS nr 50/1990 completat cu avizele urmatoare se refera la personalul care lucreaza efectiv la ..."polizarea,slefuirea si lustruirea pieselor din materiale feroase si neferoase " si nu la activitatea de strunjire eu nu nu mai inteleg atunci sa abrogat legea 50/1990 sau nu??? si mai spune ca adeverinta nu poate fi valorificata deoarece temeiul legal este eronat...eu nici asa nu inteleg de unde citeste ea cu slefuitul ca eu la pct 34 vad ca scrie altceva???
si inca ceva legea veche fata de legea noua ce scimbare are pentru grupa a 2a cu ca s-a schimbat asta nu inteleg eu...de ce sa astepte tatal meu modificarea legii263/2010 in parlament daca el are o adeverinta perfect valabila stagiu de cotiziatie 100% si peste 35 de ani de cotizatie asta nu inteleg eu???
Buna seara!
Am primit raspuns de la CC a CNPAS!!
Mi s-au recunoscut conditiile speciale conf art.158(1) din L 263/2010 si o gramada de erori facute de CJP.
Am fost chemat la CJP, mi s-a spus ca ma incadrez din aprile 2012, nu din 1 XI 2011.
Problema e ca dupa raspunsul cu erorile semnalate de CC a CNPAS, CJP cred ca inca nu s-a luminat!

-Eu, din raspuns am inteles ca perioadele cu concediu medical in care am lucrat in conditii deosebite constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite , conf. HG. 261/2001, art.13 si HG.246/2007 art.10.
-vechimea recunoscuta in munca pana la data de 1.04.2001 se considera stagiu de cotizare, daca am fost in aceasta peroiada in concediu medical, se considera stagiu de cotizare in grupa I, respectiv conditii speciale.

Dumneavoastra cum intelegeti?
CC a CNPP a trimis spre reevaluare dosarul, specificand erorile, nua stabilit cuantumul si data pensionarii.

In curand am urmatorul termen, cred ca trebuie sa obtin decizia, apoi sa suspend procesul!?
viorelk, utilizator
Buna dimineata , ma bucur pentru dumneavoastra!
Eu am avut grupa 1-100% din 1980-01.04.2001 si dupa 01.04.2001-01.06.2006 conditii speciale , am prezentat adeverinta conform anexa 12 din legea 263/2010 pentru transformare din grupa 1 in conditii speciale dar ei au considerat-o in conditii deosebite, deci cu o diferenta mare intre ele.Eu sunt din Ploiesti . La dumneavoastra cum a fost ?
Buna seara
stiti daca s-a votat legea in parlament azi?