Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legalizarea sentintei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legalizarea sentintei

buna ziua,

vrea sa-mi ridic hotararea legalizata dintr-un oras de provincie. N-as vrea sa fac 2 drumuri si de aceea intreb:

- eliberarea ei se face in 2 pasi, la diferenta de cateva zile sau se elibereaza pe loc? adica intai depui o cerere si peste cateva zile o primesti? sau o soliciti si o primesti in acelasi timp?

- daca e in doua etape, pot trimite cererea prin posta si doar sa merg peste cateva zile sa ridic hotararea? si cum trebuie sa fie formulata?

multumesc.
marfan, utilizator
Totul depinde re regulamentul de ordine interioara a instantei daca se elibereaza in acieasi zi a doua zi sau la un interval de timp. O puteti trimite si prin post, insa taxa de legalizare trebuie platita la terzoreia unde are sediul instanta. Cel mai sigur rugati pe cioneva sa duca cerereacu sentinta soi taxa de timbru la registratura instantei si tot acea persoana sa o ridice.
da, pot plati la trezoreria respectiva.
stiti cumva si cat e taxa in cazul asta (pentru ca sigur lucratoarele de la posta nu stiu)
multumesc.

p.s. ma trebuie sa trimit si altceva, timbre juridice de ex, sau fiscale? multumesc.
marfan, utilizator
nu stie nimeni cat e taxa? :(
2 lei...vechi.....eu cred ca in provincie vi se va elibera in aceeasi zi.

av. ileana Schwarz
2 lei vechi? :O

probabil ca noi.
(dar chiar asa putin? ma asteptam la 20, taxa de timbru pt deschidere proces a fost 19)