avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legalizarea sentintei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legalizarea sentintei

buna ziua,

vrea sa-mi ridic hotararea legalizata dintr-un oras de provincie. N-as vrea sa fac 2 drumuri si de aceea intreb:

- eliberarea ei se face in 2 pasi, la diferenta de cateva zile sau se elibereaza pe loc? adica intai depui o cerere si peste cateva zile o primesti? sau o soliciti si o primesti in acelasi timp?

- daca e in doua etape, pot trimite cererea prin posta si doar sa merg peste cateva zile sa ridic hotararea? si cum trebuie sa fie formulata?

multumesc.
Ultima modificare: Joi, 22 Ianuarie 2009
marfan, utilizator
Cel mai recent răspuns: marfan , utilizator 23:39, 22 Ianuarie 2009
Totul depinde re regulamentul de ordine interioara a instantei daca se elibereaza in acieasi zi a doua zi sau la un interval de timp. O puteti trimite si prin post, insa taxa de legalizare trebuie platita la terzoreia unde are sediul instanta. Cel mai sigur rugati pe cioneva sa duca cerereacu sentinta soi taxa de timbru la registratura instantei si tot acea persoana sa o ridice.
da, pot plati la trezoreria respectiva.
stiti cumva si cat e taxa in cazul asta (pentru ca sigur lucratoarele de la posta nu stiu)
multumesc.

p.s. ma trebuie sa trimit si altceva, timbre juridice de ex, sau fiscale? multumesc.
Ultima modificare: Joi, 22 Ianuarie 2009
marfan, utilizator
nu stie nimeni cat e taxa? :(
2 lei...vechi.....eu cred ca in provincie vi se va elibera in aceeasi zi.

av. ileana Schwarz
2 lei vechi? :O

probabil ca noi.
(dar chiar asa putin? ma asteptam la 20, taxa de timbru pt deschidere proces a fost 19)

Alte discuții în legătură

Taxa legalizare sentinta simona35 simona35 care este taxa de timbru pentru legalizarea unei hotarari judecatoresti, care imi trebuie in vederea investirii cu formula executorie . (vezi toată discuția)
Copie nelegalizata hotarare judecatoreasca Cristianna Cristianna Buna ziua!Am primit la sediul firmei o hotarare judecatoreasca pe somatia de plata,favorabila noua.Hotararea s-a ratacit ulterior,s-a pierdut, asa ca am facut ... (vezi toată discuția)
Legalizare hotarare judecatoreasca EmiB EmiB Buna ziua, am de legalizat niste hotarari judecatoresti prin care syunt anulate Procese verbale de contraventie privind rovinieta/Tinand cont ca aceste ... (vezi toată discuția)