Forum Discuţii juridice Executare silită taxa legalizare sentinta
Discuție deschisă în Executare silită

taxa legalizare sentinta

care este taxa de timbru pentru legalizarea unei hotarari judecatoresti, care imi trebuie in vederea investirii cu formula executorie .
Taxa legalizare hatarare judecatorteasca este 2,00 lei +0,15 lei timbru judiciar
Intrebarea contine o confuzie, legalizarea este o procedura, iar ivestire cu formula executorie este alta procedura, fiecare taxindu-se diferit. Daca doriti punerea in executare silita hotaririi judecatoresti, atunci trebuie sa o investiti cu formula executorie , formalitate pentru care se plateste o taxa judiciara de timbru de timbru de 4 lei si un timbru judiciar de 0,15 lei. Daca doriti doar legalizarea simpla, atunci se taxeaza asa cum vi s-a raspuns deja.
Pentru legalizarea si investirea cu formula executorie a unei hotarari aveti nevoie de urmatoarele :
1. o cerere;
2. hotararea ce urmeaza a fi investita (mai nou se accepta si copii xerox);
3. o taxa de timbru de 6 lei (care se achita la trezorerie);
4. un timbru judiciar de 0,3 lei (de la posta).
Mergeti la arhiva instantei unde se afla dosarul de fond, solicitati sa va fie trimis la registratura, dupa care puteti depune cele precizate mai sus la registratura instantei (programul pentru investiri difera de la o instanta la alta) si vi se va comunica cand trebuie sa ridicati titlul executoriu.