Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... daca beneficiez de indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

daca beneficiez de indemnizatie

eu trebe sa nasc pe 20 dec 2012,de lucru ma las la 1 dec.2012, si am 10 luni lucrate ,dupa care intru in medical.se iau in considerare cele 126 de zile la vechimea ,, 12 luni lucrate in anul anterior nasteri copilului ,,
Inainte de data nasterii copilului trebuie sa aveti 12 luni in care ati realizat venituri supuse impozitului pe venit .. in calculul celor 12 luni intra si concediu de maternitate .
1. Beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. In cele 12 luni premergatoare nasterii copilului intra si luna in care acesta s-a nascut.