Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Buna ziua, as avea o intrebare legata de concediu de maternitate. Daca in anul dinaintea nasterii copilului, ma aflam in concediu fara plata, este posibil ca apoi sa intru in concediu de maternitate pentru cresterea copilului?
din cate am inteles eu, nu se poate sa primesc indemnizatia de crestere a copilului, dar pot sta acasa cu copilul 2 ani fara a pierde statutul de angajat?
ce se intampla daca in aceasta perioada am lucrat la o institutie in Germania? se considera cotizare la sistemul de asigurari in UE si pot primi indemnizatie?
Multumesc frumos!
1. Concediul de maternitate = 126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal.

2. Dvs. doriti sa stiti daca puteti beneficia de concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an sau 2 ani (depinde pentru ce varianta optati).

3. Pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

4. Sunt eligibile si perioadele lucrate legal in UE.

5. Lunile de concediu fara plata nu sunt eligibile pentru a beneficia de CCC.

6. Spuneti data prezumata a nasterii copilului si ce statut aveti in fiecare din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).