Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cerere deschidere procedura insolventei debitor
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cerere deschidere procedura insolventei debitor

Are vreun rost pentru un creditor sa solicite deschiderea procedurii de insolventa impotriva unui debitor in condiiile in care societatea respectiva este in functiune si nu mai sunt impotriva sa cereri de intrare in insolventa si din partea altor creditori?
Il ajuta cu ceva pe creditor aceasta actiune? Il afecteaza pe debitor? Are rost aceasta actiune solitara a creditorului, in afara de faptul ca se inmultesc numarul de dosare si se da de lucru instantelor de judecata?
Puteti sa solicitati deschiderea procedurii de insolventa doar daca detineti o creanta de minim 45000 lei si care este certa, lichida si exigibila de peste 90 de zile. Nu are importanta daca mai sunt si alti creditori care nu au cerut deschiderea acestei proceduri. Va ajuta in masura in care debitorul detine bunuri ce pot fi valorificate a caror valoare este indestul de mare ca sa acopere tote creantele declarate, inclusiv a dvs., dar exista creante prioritare si garantate care vor fi acoperite inaintea celor chirografare (asa cum presupun ca este creanta dvs.)
Va multumesc