Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment?

Am o societate a carui asociat unic a fost arestat pt. 2 ani.Are datorii la bugetul de stat si la bug.asig.sociale in jur de 45000 lei si are in patrimoniu societatii 2 masini mari care sunt puse sub sechestru de fisc.Au avut loc licitatii la care nu sa inscris nimeni sa le cumpere.Cum se poate inchide aceasta firma sa nu mai curga majorari si penalizari plus alte taxe la primarie pe mijl.de transport.
in temeiul legii nr.85/2006 poate solicita judecatorului sindic sa declare insolventa.
Buna ziua.
Sa fie introdusa o cerere de deschidere a procedurii de insolventa,acesta poate fi depusa de catre un creditor bugetar, un creditor chirograf,creditorii salariali(6 salarii) care au de incasat de la firma debitoare o suma mai mare de 30.000 lei.
Daca stiiti situatia firmei mai bine,luati legatura cu unul din creditori sa introduca o cerere la instanta,explicand ca asa isi poate deduce legal pierderea si tva pe creanta respectiva avand la terminarea procesului o hotarare judecatoreasca.
Succes!
Cu respect,Alexa...
pentru intelegerea pe deplin a situatiei in care va aflati, va rog sa cititi dispozitiile cuprinse in art.26 si urm din legea nr. 85/2006 modificata.
violeta pascal a scris:
Am o societate a carui asociat unic a fost arestat pt. 2 ani.Are datorii la bugetul de stat si la bug.asig.sociale in jur de 45000 lei si are in patrimoniu societatii 2 masini mari care sunt puse sub sechestru de fisc.Au avut loc licitatii la care nu sa inscris nimeni sa le cumpere.Cum se poate inchide aceasta firma sa nu mai curga majorari si penalizari plus alte taxe la primarie pe mijl.de transport.

Buna ziua,

Pentru lichidarea voluntara (la cererea debitorului):

Suma activelor valorificabile ar fi bine sa fie cel putin egala cu Suma debitelor certe, lichide si exigibile. Aceasta este o expresie a faptului ca SC trebuie sa aiba suficiente active care, valorificate prin vanzare, sa acopere toate debitele certe, lichide si exigibile.

Legea nr. 85/2006, actualizata:
ART. 26,
alin.(1): Procedura va incepe in bazacererii introduse la tribunal de catre DEBITOR sau de catre creditori, precum si de orice alte persoane sau institutii prevazute expres de lege.
ART.27,
alin.(1): DEBITORUL aflat in stare de insolventa este obligat sa adreseze tribunalului o cerere pentru a fi supus dispozitiilor prezentei legi in termen de maximum 30 zile de la aparitia starii de insolventa;
alin.(2): Va putea sa adreseze tribunalului o cerere pentru a fi supus dispozitiilor prezentei legi si DEBITORUL in cazul caruia aparitia starii de insolventa este iminenta;
ART.28.
alin.(1): Cererea DEBITORULUI trebuie sa fie insotita de urmatoarele acte .........
ART.3
alin.(1), pct. 4, - data deschiderii procedurii reprezinta,
lit.a): in cazul CERERII DEBITORULUI DE DESCHIDERE A PROCEDURII, data pronuntarii incheierii prevazute la art.32, alin.(1)

Cu stima,
Profesionist in insolventa Eugen Marcov.