Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cerere debitor
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cerere debitor

pot intra in procedura de faliment la cererea mea ca debitor daca am depasit termenul acela de 30 de zile ? adica am facturi neachitate mai vechi de 2 luni. Intru direct in procedura simplificata ? nu inteleg f bine textul legii
Pentru a va putea proteja de creditori, asta neinsemnand ca nu veti mai achita datoriile pe care le aveti, puteti solicita deschiderea procedurii de faliment.
Insa, oricat de simplificata ar fi procedura, tot va trebuie un avocat care sa va reprezinte in instanta, sa depuna actele necesare, etc. pentru ca actiunea dvs. sa aiba rezultatul scontat.
g77 a scris:
pot intra in procedura de faliment la cererea mea ca debitor daca am depasit termenul acela de 30 de zile ? adica am facturi neachitate mai vechi de 2 luni. Intru direct in procedura simplificata ? nu inteleg f bine textul legii

Buna ziua,
Societatea comerciala poate cere Judecatorului sindic constatarea starii de insolventa (lichidare voluntara) si intrarea in procedura insolventei prin numirea unui lichidator.
In general, pt. IMM, se poate alege procedura simplificata.
La alegerea lichidarii voluntare, este de preferat ca Suma activelor valorificabile sa fie cel putin egala cu Suma debitelor certe, lichide si exigibile.
Atentie, lichidatorul desemnat de Dvs. sau de Judecatorul sindic poate fi ulterior schimbat de Comitetul creditorilor.
Asistenta in procedura va poate oferi si un Profesionist in insolventa existent pe Tabloul UNPIR.
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
Nu mai pot sa ma abtin si sa nu raspund predecesorului meu
Stimate coleg de forum LEGALMGM ca de breasla nu pot sa spun ....
In Taboul UNPIR ( Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa ) nu exista
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov

ci doar practicieni in insolventa
vad ca aveti un raspuns standard pentru toate intrebarile puse fara discernamant nu cunoasteti care este diferenta intre legea 31 si legea 85 intre debit si credit intre activ si pasiv
Suma activelor valorificabile sa fie cel putin egala cu Suma debitelor certe, lichide si exigibile.

in cazul de fata este vorba de legea 85/2006 si nu o sa gasiti in cuprinsul ei
(lichidare voluntara)

sau poate ne spuneti unde scrie
In general, pt. IMM, se poate alege procedura simplificata
adrian stoica a scris:

Nu mai pot sa ma abtin si sa nu raspund predecesorului meu
Stimate coleg de forum LEGALMGM ca de breasla nu pot sa spun ....
In Taboul UNPIR ( Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa ) nu exista
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov

ci doar practicieni in insolventa
vad ca aveti un raspuns standard pentru toate intrebarile puse fara discernamant nu cunoasteti care este diferenta intre legea 31 si legea 85 intre debit si credit intre activ si pasiv
Suma activelor valorificabile sa fie cel putin egala cu Suma debitelor certe, lichide si exigibile.

in cazul de fata este vorba de legea 85/2006 si nu o sa gasiti in cuprinsul ei
(lichidare voluntara)

sau poate ne spuneti unde scrie
In general, pt. IMM, se poate alege procedura simplificata

Buna seara,
Dle. @adrian stoica,
daca nu va puteti "abtine" înseamnă ca aveti mari probleme de personalitate.
Cabinetul pe care-l detin este „Cabinet individual practician in insolventa” si este inscris in Tabelul UNPIR (vezi profilul meu de consultant de pe forum).
Cum semnez eu mesajele pe forum este alt aspect si este optiunea mea personala.
2.
Suma activelor valorificabile sa fie cel putin egala cu Suma debitelor certe, lichide si exigibile.
Este o expresie a faptului ca SC pentru care vrei sa incepi procedura de insolventa, ar trebui sa aiba suficiente active care, valorificate prin vanzare, sa acopere toate debitele certe, lichide si exigibile.
Expresia nu tine nici de Legea 31 si nici de Legea 85 ci de Logica (in masura in care puteti intelege expresia, evident).
3.
Daca nu retineti in memorie prevederile Legii nr. 85/2006, nu-i nimic, puteti sa o cititi acum pana o intelegeti si sa aprofundati urmatoarele articole:

ART. 26,
alin.(1): Procedura va incepe in bazacererii introduse la tribunal de catre DEBITOR sau de catre creditori, precum si de orice alte persoane sau institutii prevazute expres de lege.
ART.27,
alin.(1): DEBITORUL aflat in stare de insolventa este obligat sa adreseze tribunalului o cerere pentru a fi supus dispozitiilor prezentei legi in termen de maximum 30 zile de la aparitia starii de insolventa;
alin.(2): Va putea sa adreseze tribunalului o cerere pentru a fi supus dispozitiilor prezentei legi si DEBITORUL in cazul caruia aparitia starii de insolventa este iminenta;
ART.28.
alin.(1): Cererea DEBITORULUI trebuie sa fie insotita de urmatoarele acte .........
ART.3
alin.(1), pct. 4, - data deschiderii procedurii reprezinta,
lit.a): in cazul CERERII DEBITORULUI DE DESCHIDERE A PROCEDURII, data pronuntarii incheierii prevazute la art.32, alin.(1)

Cum s-o fi numind CEREA DEBITORULUI ?
Nu cumva „lichidare voluntara” (mai clar, pt. Dvs. – din vointa, din proprie initiativa, recte la cererea Debitorului care observa ca SC este (sau poate ajunge iminent) in stare de insolventa.

4.
IMM inseamna întreprindere mica/mijlocie. Din practica se observa ca in majoritatea lor, cererile introduse in instante relativ la insolventa acestor SC se incadreaza de obicei in cerintele procedurii simplificate.
Scrie acest lucru in statisticile UNPIR si ale RC- TB si ONRC.
Cititile, sunt foarte interesante.

Daca mai aveti nelamuriri, pentru ca ăsta este scopul acestui forum, scrieti-mi, va raspund cu deosebita placere.
Cu stima, al Dvs. predecesor
Profesionist in insolventa Eugen Marcov.
legalmgm, utilizator
consulta un avocat