Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... riscurile insolvente?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

riscurile insolvente?

am firma de comert , merge prost, datorii la stat de 50000ron , la furnizori 2500 , stoc de marfa proasta 20000ron ,tva 10000ron , nu mai am angajati ,nu am bunuri de valoare pe firma ...... pot sa cer insolventa si cum se poate dovedi ca am administrat prost asa incit sa ma acuze si sa o patesc... ma depasesc penalitatile , am platit luna de luna bani ,dar penalitatile ma depasesc va rog sa ma sfatuiti cumva....
camaro a scris:
am firma de comert , merge prost, datorii la stat de 50000 ron, la furnizori 2500, stoc de marfa proasta 20000 ron ,tva 10000 ron, nu mai am angajati, nu am bunuri de valoare pe firma ...... pot sa cer insolventa si cum se poate dovedi ca am administrat prost asa incit sa ma acuze si sa o patesc... ma depasesc penalitatile, am platit luna de luna bani, dar penalitatile ma depasesc, va rog sa ma sfatuiti cumva....

Buna ziua,
Societatea comerciala poate cere Judecatorului sindic constatarea starii de insolventa (lichidare voluntara) si intrarea in procedura insolventei prin numirea unui lichidator.
In general, pt. IMM, se poate alege procedura simplificata.
La alegerea lichidarii voluntare, este de preferat ca Suma activelor valorificabile sa fie cel putin egala cu Suma debitelor certe, lichide si exigibile.
Atentie, lichidatorul desemnat de Dvs. sau de Judecatorul sindic poate fi ulterior schimbat de Comitetul creditorilor.
In cursul procedurii de lichidare, Judecatorul sindic, la cererea partii interesate, va putea supune dezbaterii tuturor partilor implicate in proces, analizarea tuturor actelor si tranzactiilor efectuate de SC in perioada celor 3 ani prealabili inceperii procedurii.
Asistenta in procedura va poate oferi un Profesionist in insolventa existent pe Tabloul UNPIR.
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
va multumesc voi reveni cu vesti sper bune ca sa fie de ajutor si altora aflati in situatii similare la revedere