avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lichidator Judiciar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lichidator Judiciar

Buna ziua,

Am initiat procedura simplificata faliment, instanta a numit un lichidator judiciar cu o retributie de 3000 lei.

Societatea nu are niciun bun in patrimoniu si eu in calitate de administrator nu am cum sa platesc aceasta suma!

Cum ma sfatuiti sa procedez? (lichidatorul insista pentru retributie).

In ce modalitate as putea sa schimb lichidatorul, in contextul in care, in cererea catre tribunal pentru initierea procedurii simplificate de faliment, nu am cerut un anumit lichidator?

M-as putea adresa instantei in acest sens? Cum sa procedez?

Actualul lichidator dupa predarea actelor, deja a recurs la amenintari!

Va multumesc!


Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 13:56, 20 Septembrie 2012
Eu banuiesc ca desemnarea lichidatorului pentru procedura insolvenţeia fost făcută de judecătorul sindic.

Potrivit art. 11 lit. c) din Legea nr. 85/2006, judecătorul sindic trebuia să stabilească remuneraţia lichidatorului conform criteriilordin legea de organizare a profesiei de practician în insolvenţă şi atribuţiile acestuia.

Întrucât va interveni cel mai probabil închiderea procedurii în temeiul art. 131 din Legea nr. 85/2006 din lipsa oricăror bunuri în averea debitorului falit, onorariul lichidatorului trebuie plătit din fondul de lichidare prev. de art. 4 din aceeaşi lege, în măsura în care ar fi fost stabilit de către judecătorul sindic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura simplificata insolventa Coman2010 Coman2010 Buna ziua, Am initiat procedura simplificata faliment, instanta a numit un lichidator judiciar cu o retributie de 3000 lei. Societatea nu are niciun bun ... (vezi toată discuția)
Procedura simplificata insolventa Coman2010 Coman2010 Buna seara, Am initiat procedura simplificata faliment, instanta a numit un lichidator judiciar cu o retributie de 3000 lei. Societatea nu are niciun bun ... (vezi toată discuția)
Recuzare lichidator dianamaria dianamaria Buna seara, as vrea sa stiu in ce conditii pot recuza un lichidator intr-un dosar de insolventa in care sunt creditor, tinand cont ca am alte litigii pe rol ... (vezi toată discuția)