Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lichidator Judiciar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lichidator Judiciar

Buna ziua,

Am initiat procedura simplificata faliment, instanta a numit un lichidator judiciar cu o retributie de 3000 lei.

Societatea nu are niciun bun in patrimoniu si eu in calitate de administrator nu am cum sa platesc aceasta suma!

Cum ma sfatuiti sa procedez? (lichidatorul insista pentru retributie).

In ce modalitate as putea sa schimb lichidatorul, in contextul in care, in cererea catre tribunal pentru initierea procedurii simplificate de faliment, nu am cerut un anumit lichidator?

M-as putea adresa instantei in acest sens? Cum sa procedez?

Actualul lichidator dupa predarea actelor, deja a recurs la amenintari!

Va multumesc!

Eu banuiesc ca desemnarea lichidatorului pentru procedura insolvenţeia fost făcută de judecătorul sindic.

Potrivit art. 11 lit. c) din Legea nr. 85/2006, judecătorul sindic trebuia să stabilească remuneraţia lichidatorului conform criteriilordin legea de organizare a profesiei de practician în insolvenţă şi atribuţiile acestuia.

Întrucât va interveni cel mai probabil închiderea procedurii în temeiul art. 131 din Legea nr. 85/2006 din lipsa oricăror bunuri în averea debitorului falit, onorariul lichidatorului trebuie plătit din fondul de lichidare prev. de art. 4 din aceeaşi lege, în măsura în care ar fi fost stabilit de către judecătorul sindic.