Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Problema contract de inchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Problema contract de inchiriere

Am incheiat un contract de inchiriere pentru un apartament in Belgia, iar in contract exista o clauza care precizeaza ca daca pleci inainte de termen trebuie sa platesti proprietarului chiria pe un anumit numar de luni.

Intrebarea mea este, daca eu nu am cum sa platesc acesti bani, la ce instanta de judecata pot fi actionat in judecata, in Belgia sau in Romania (eu avand domiciliul in Romania)? In cazul in care se va judeca in Belgia, in ce mod pot ei recupera dauna?

Multumesc
Acum depinde si ce presupune legislatia belgiana, in Romania spre ex daca paratul are domiciul in strainatate si nu nici resedinta in tara, cererea se adreseaza la instanta din circumscriptia teritoriala unde domiciliaza reclamantul.