Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... BLOCAREA DOSARULUI DE DAUNA IN DEPARTAMENTUL JURITIC ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

BLOCAREA DOSARULUI DE DAUNA IN DEPARTAMENTUL JURITIC FARA SOLUTIONARE

Buna ziua! Pe data de 15-07-2012 am achizitionat un autoturism de la numitului X domiciliat Romania,marca Renault Laguna,inmatriculat pe Bulgaria pe numele acestuia,in baza unui contract de vanzare-cumparare.An termen de 30 zile aveam obligatia sa inmatriculez autoturismul si executam demersurile pentru a o inmatricula pe Romania.Pe data de 02-08-2012 am fost accidentat de Y care conducea un autoturism Dacia Logan.La locul accidentului sa chemat organul de politie an urma caruia sa incheiat un proces verbal.Am ajuns la firma de asigurari al numitului Y,aceasta fiind [EDITAT] unde am fost programat pe data de 16-08-2012 pentru intocmirea unui dosar de dauna.Contracrul de vanzare cumparare fiind in termen am ajuns la institutia de taxe si impozite unde am declarat autoturismul marca Renault Laguna pe data de 10-08-2012.Sa deschis pe data de 16-08-2012 dosarul de dauna la care sau anexat urmatoarele copii:contract de vanzare cumparare care expirase pe data de 15-08-2012,chitanta de plata a impozitului da la biroul de Taxe si Impozite,cartea si certificat de inmatriculare cu traducere,procesul verbal de constatare din care rezulta neoprirea la stop al numitului Y,acest fiindui retinut permisul de conducere,copia dupa asigurarea,actul de identitate si actului de proprietate al autoturismului detinut de numitul Y.Am fost contactat de cateva ori de catre agentul de dauna de la sucursala [EDITAT], cerandi acestuia cei de la [EDITAT],departamentul juritic,sa fac dovada dreptului de proprietate cu un act de la taxe si impozit.Sa mai cerut si o imputernicire intre numitul X si eu,motivul fiind ca nu am nici un drept asupra autoturismului.Nu am putut da de numitul X si am depus la [EDITAT] o declaratie prin care faceam cunoscut ca am dreptul asupra autoturismului prin actele anexate la dosar( contract de vanzare-cumparare care era in termen la momentul accidentului si certificat fiscal pe numele meu care a fost declarata dupa accident).Am mai primit un raspuns pe motivu, cum a fost facuta inmatricularea pe Bulgaria de catre numitul X si pe ce act pot demonstra.S-au gasit diferite motive a celor de la [EDITAT] poate trece de departamentul Juritic.Tin sa mentionez ca dosarul vinovatului,numitul Y a fost depus de acesta la interval de o saptamana dupa mine si acesta deja a fost finalizat.Va rog daca a-ti pute sa ma ajutati cu un sfat,ce pot face in situatia de fata,va multumesc!
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Nu este nimeni care m-a poate ajuta!?
Ai nevoie de o imputernicire din partea vanzatorului in cazul in care nu ai contract de vânzare cumpărare la notar.
Ce mai pot face daca nici un notar din tara nu mai fac procure sau inputerniciri pentru autoturismele inmatriculate in alta tara.
Va rog ajutati-ma!
Dosarul de dauna se deschide pe numele proprietarului autoturismului la data producerii accidentului.