Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... calatorie cu un minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

calatorie cu un minor

Sunt cetatean roman cu domiciliul in Germania.am un copil minor cu cetatenie romana.pasaportul copilului a expirat,iar programare pentru un nou pasaport este in decembrie.eu vreau sa plec impreuna cu minorul in concediu intr-o alta tara decat romania.ce acte imi trebuie la aeroport?
Fara pasaport in termen de valabilitate nu puteti iesi cu el din Germania.
Ares-3, moderator
Solicitati un pasaport in regim de urgenta sau un titlu de calatorie pentru care este obligatorie prezenta ambilor parinti la ambasada sau consulat (sau, dupa caz, a celui care detine custodia minorului) care trebuie sa prezinte, in original, cartile lor de identitate sau pasapoartele valabile, pasaportul expirat al minorului si certificatul de nastere al copilului.Pentru obţinerea titlurilor de calatorie nu este necesara o programare prealabila, iar eliberarea acestuia are loc în aceeaşi zi.
Costul unui titlu de calatorie este de 65 de euro si are o valabilitate de 30 de zile consecutive oricand doriti dvs in urmatoarele 6 luni de la data solicitarii.
Justitiarul711, utilizator
Justitiarul711, utilizatorul a scris
eu vreau sa plec impreuna cu minorul in concediu intr-o alta tara decat romania.

Titlul de calatorie este valabil numai 30 de zile si permite titularului o singura calatorie in Romania. Titlul de calatorie isi pierde valabilitatea la intrarea pe teritoriul Romaniei si nu poate fi folosit pentru reintoarcerea in tara de resedinta sau de domiciliu si nici pentru deplasarea in alte state.

titlul de calatorie am inteles ca se face EXCLUSIV pentru Romania.
Asa este.