Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program - munca in schimburi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program - munca in schimburi

Buna ziua,

Pot trece in Contractul Colectiv de Munca urmatorul program in schimburi:
Iar pt. cei care efectueaza un singur schimb:

Nu sunt sigura daca la munca in schimburi se tine cont de pauza de masa in cele 8 ore sau se adauga si 30 min pauza ( asa cum am mentionat mai sus)?
Multumesc!
Da, se poate trece in contractul colectiv de munca la nivel de unitate un astfel de program .. De asemenea, acesta ar trebui sa fie reglementata si in Reg.Intern al angajatorului.

Pentru pauza de masa puteti trece astfel : timp de munca 8 ore/zi , orele 7,00 - 15,30 , pauza de masa 30 min intre orele .....
Totodata faceti mentiuni clare in ceea ce priveste pauza de masa, in sensul art. 134(3) din Codul Muncii, republicat, in sensul ca pauza de masa de 30 minute este in afara timpului normal de munca zilnic.