Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru in schimburi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru in schimburi

Buna ziua,

La societatea noastra se lucreaza in 3 schimburi. Salariatii care lucreaza in schimburi au urmatorul program: 06.00-14.30 / 14.30-22 /22.00-06.30.
Mai avem personal care nu lucreaza in schimburi, au urmatorul program: 07.00-15.30.
Nelamurirea mea este daca programul pentru salariatii care lucreaza in 3 schimburi este corect cum am mentionat mai sus. ( am luat in considerare si cele 30 de min. pauza) .
Aveti specificat , in mod expres , in Regulamentul intern ca pauza de masa nu este inclusa in program?Ca la o scade simpla, tinand cont de pauza de masa, mie nu-mi prea iese program de 8 ore pe tura...
Schimbul II are un program de munca de 7 ore si 30 min. .... :-/
Oricat de mult v-ati stradui , ziua are 24 ore pentru toata lumea.:)
Ori introduceti pauza de masa in program, astefel incat sa impartiti cele 3 ture echitabil, respectiv: schimbul I 6-14, schimbul II 14-22, schimbul III 22-6. ori suprapuneti turele cu cate 30 minute.
schimbul I 6-14.30
schimbul II 14-22.30
schimbul III 22-6.30
Daca nu iau pauza de masa sant obligat sa respect programul de 8.30 minute
Sunteți obligat sa respectați programul de lucru menționat în c.i.m., indiferent dacă luați sau nu pauza.