avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru in schimburi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru in schimburi

Buna ziua,

La societatea noastra se lucreaza in 3 schimburi. Salariatii care lucreaza in schimburi au urmatorul program: 06.00-14.30 / 14.30-22 /22.00-06.30.
Mai avem personal care nu lucreaza in schimburi, au urmatorul program: 07.00-15.30.
Nelamurirea mea este daca programul pentru salariatii care lucreaza in 3 schimburi este corect cum am mentionat mai sus. ( am luat in considerare si cele 30 de min. pauza) .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:22, 18 Februarie 2018
Aveti specificat , in mod expres , in Regulamentul intern ca pauza de masa nu este inclusa in program?Ca la o scade simpla, tinand cont de pauza de masa, mie nu-mi prea iese program de 8 ore pe tura...
Schimbul II are un program de munca de 7 ore si 30 min. .... :-/
Oricat de mult v-ati stradui , ziua are 24 ore pentru toata lumea.:)
Ori introduceti pauza de masa in program, astefel incat sa impartiti cele 3 ture echitabil, respectiv: schimbul I 6-14, schimbul II 14-22, schimbul III 22-6. ori suprapuneti turele cu cate 30 minute.
schimbul I 6-14.30
schimbul II 14-22.30
schimbul III 22-6.30
Daca nu iau pauza de masa sant obligat sa respect programul de 8.30 minute
Sunteți obligat sa respectați programul de lucru menționat în c.i.m., indiferent dacă luați sau nu pauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program - munca in schimburi valexandra valexandra Buna ziua, Pot trece in Contractul Colectiv de Munca urmatorul program in schimburi: - 06.00-14.30 - 14:30-22:00 - 22:00-06:30 Iar pt. cei care ... (vezi toată discuția)
Pauza de masa si timp liber pentru operatorii de la camerele de comanda si control serban73 serban73 Buna ziua, Sunt operator in camera de comanda si control la o centrala termica. Lucrez in schimburi si programul este de 8 ore pe schimb . Programul de ... (vezi toată discuția)
Program de lucru 9:00 - 18:00 anca_2007 anca_2007 Cat de legala este stabilirea unui astfel de program de lucru? :stunned: Este mentionat ca atare in regulamentul de ordine interioara, totusi: care sunt ... (vezi toată discuția)