Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de masa si timp liber pentru operatorii de la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de masa si timp liber pentru operatorii de la camerele de comanda si control

Buna ziua,

Sunt operator in camera de comanda si control la o centrala termica.
Lucrez in schimburi si programul este de 8 ore pe schimb .
Programul de lucru este asa .
Ziua 1 - schimbul 1 ( dela ora 6 la ora 14 30 )
Ziua 2 - schimbul 1
Ziua 3 - schimbul 2 ( de la ora 14 la ora 22 30 )
Ziua 4 - schimbul 2
Ziua 5 - schimbul 3 ( de la ora 22 la ora 6 30 )
Ziua 6 - schimbul 3 ( de la ora 22 la ora 6 30)
Ziua 6 liber ( in aceasta zi "libera" se iese de la schimbul 3 la 6 30 )
Ziua 7 liber
Ziua 8 Schimbul 1 ( dela ora 6 la ora 14 30 )
s.a.m.d pana la concediu, 11 luni pe an neintrerupt .

Intrebare : este normal programul de mai sus ?

In firma unde lucrez toti angajatii au pauza de 10 minute la fiecare doua ore si pauza de masa 30 de minute dupa 4 ore. Exceptie fac operatorii din camera de comanda.
Operatorii de la camera de comanda nu au nici pauza de 10 minute la fiecare doua ore si nici pauza de masa .

Este legal cum procedeaza angajatorul ? Nu face oare discriminare intre salariati ?
Din ce ati postat reiese un program de 8.30 ore/zi ..... acesta include si o pauza de 30 min. ?
Pauza pe care nu o acorda . Celorlalti salariati au pauza respectiva si la doua ore 10 min. pauza .
Dupa 6 zile lucrate pe schimburi avem doua zile libere , din care una este ziua in care iesim de la schimbul 3 . Vedeti mesajul initial cu programul .
Dupa 6 zile lucrate pe schimburi avem doua zile libere , ...

Programul este acelasi ... adica se repeta - 6 zile lucrate, 2 zile repaus, 6 zile lucrate 2 zile repaus ... ?

De altfel, puteti sesiza ITM-ul/Inspectia Muncii.
Este ceva ce nu v-am explicat .
Per total pe luna se respecta numarul de zile lucratoare adica 21 sau 22 . Numai ca programul lor mi se pare solicitant pentru angajat.
Am dreptate sau nu ?
Si va rog raspundeti-mi daca este in regula ca unii salariati sa aiba pauze si pauza de masa si altii nu .
Astept respunsul la cele doua intrebari . Multumesc frumos .
1. Intr-adevar, este un program solictant pentru un angajat ... nu se poate propune schimbarea lui, in ture saptamanale?

2. Unii da si altii nu , mie imi suna a discriminare .

Putei citi detalii despre discriminare aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

www.avocatnet.ro/content/for...