avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de masa si timp liber pentru operatorii de la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de masa si timp liber pentru operatorii de la camerele de comanda si control

Buna ziua,

Sunt operator in camera de comanda si control la o centrala termica.
Lucrez in schimburi si programul este de 8 ore pe schimb .
Programul de lucru este asa .
Ziua 1 - schimbul 1 ( dela ora 6 la ora 14 30 )
Ziua 2 - schimbul 1
Ziua 3 - schimbul 2 ( de la ora 14 la ora 22 30 )
Ziua 4 - schimbul 2
Ziua 5 - schimbul 3 ( de la ora 22 la ora 6 30 )
Ziua 6 - schimbul 3 ( de la ora 22 la ora 6 30)
Ziua 6 liber ( in aceasta zi "libera" se iese de la schimbul 3 la 6 30 )
Ziua 7 liber
Ziua 8 Schimbul 1 ( dela ora 6 la ora 14 30 )
s.a.m.d pana la concediu, 11 luni pe an neintrerupt .

Intrebare : este normal programul de mai sus ?

In firma unde lucrez toti angajatii au pauza de 10 minute la fiecare doua ore si pauza de masa 30 de minute dupa 4 ore. Exceptie fac operatorii din camera de comanda.
Operatorii de la camera de comanda nu au nici pauza de 10 minute la fiecare doua ore si nici pauza de masa .

Este legal cum procedeaza angajatorul ? Nu face oare discriminare intre salariati ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:10, 1 Noiembrie 2016
Din ce ati postat reiese un program de 8.30 ore/zi ..... acesta include si o pauza de 30 min. ?
Pauza pe care nu o acorda . Celorlalti salariati au pauza respectiva si la doua ore 10 min. pauza .
Dupa 6 zile lucrate pe schimburi avem doua zile libere , din care una este ziua in care iesim de la schimbul 3 . Vedeti mesajul initial cu programul .
Dupa 6 zile lucrate pe schimburi avem doua zile libere , ...


Programul este acelasi ... adica se repeta - 6 zile lucrate, 2 zile repaus, 6 zile lucrate 2 zile repaus ... ?

De altfel, puteti sesiza ITM-ul/Inspectia Muncii.
Este ceva ce nu v-am explicat .
Per total pe luna se respecta numarul de zile lucratoare adica 21 sau 22 . Numai ca programul lor mi se pare solicitant pentru angajat.
Am dreptate sau nu ?
Si va rog raspundeti-mi daca este in regula ca unii salariati sa aiba pauze si pauza de masa si altii nu .
Astept respunsul la cele doua intrebari . Multumesc frumos .
1. Intr-adevar, este un program solictant pentru un angajat ... nu se poate propune schimbarea lui, in ture saptamanale?

2. Unii da si altii nu , mie imi suna a discriminare .

Putei citi detalii despre discriminare aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program de lucru in schimburi valexandra valexandra Buna ziua, La societatea noastra se lucreaza in 3 schimburi. Salariatii care lucreaza in schimburi au urmatorul program: 06.00-14.30 / 14.30-22 ... (vezi toată discuția)
Pauza de masa cristi peter cristi peter lucrez la o firma in productie cu program de 8 ore pe zi in schimburi mi se acorda pauza de masa 30 minute pe zi dar de cele mai multe ori pauza o iau dupa 30 ... (vezi toată discuția)
Program - munca in schimburi valexandra valexandra Buna ziua, Pot trece in Contractul Colectiv de Munca urmatorul program in schimburi: - 06.00-14.30 - 14:30-22:00 - 22:00-06:30 Iar pt. cei care ... (vezi toată discuția)