Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare cumparare catre minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare cumparare catre minor

Va rog sa-mi spuneti cum se poate face un contract de vanzare cumparare al unui imobil de catre parinti copilului minor.
Noi parintii suntem despartiti in fapt dar nu si legal si am vrea ca inainte de divort sa-i trecem copilului o garsoniera,copilul are un cont in care incaseaza alocatia si ii depunem si noi bani lunar. Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Solicitaţi autorizarea instanţei de tutelă, care va încuviinţa actul şi va numi un curator special în vederea reprezentării copilului (dacă are sub 14 ani) sau a asistării lui dacă a împlinit vîrsta de 14 ani (caz în care minorul încheie personal actul, asistat de curator).
Multumesc din suflet.Copilul are 15 ani