Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternitate

Buna ziua,
Sunt insarcinata in luna a 8-a si am urmatoarea situatie:
- sunt angajata la stat din anul 2008, iar in aceasta luna (septembrie) am avansat pe post. Decizia de incadrare va fi datata 1 oct. 2012. Prima mea intrebare este: pot intra in concediul pre-natal incepand tot din data de 1 oct. 2012?
- In acelasi timp, lucrez cu 2 ore la o societate privata, intr-un proiect european. Acest proiect a fost suspendat incepand in 15 septembrie, iar contractul de munca a fost suspendat cu aceasta data. A doua mea intrebare este: deoarece contractul de munca este suspendat, mai pot beneficia de indemnizatia pentru maternitate?
Va multumesc foarte mult!
La functia de baza puteti intra in c prenatal si beneficia de indemnizatia pt. concediul de maternitate,incepand cu 1 oct.Daca deja aveti cim suspendat la functia pt. care cumulati nu veti beneficia de indemnizatie de cm de la acest angajator.
ContSters136493, utilizator
Va multumesc mult pentru raspunsul util si prompt!