Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... traducere in termeni liberi
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

traducere in termeni liberi

Poate sa-mi spuna cineva exact ce inseamna asta?Având în vedere că s-a renunţat la mandatul de reprezentare, de către avocatul ales, pentru a da posibilitate reclamantei să-şi pregătească apărarea Acordă termen la 04.10.2012
avocatul angajat a reziliat contractul cu clientul sau. Instanta va cita pe respectivul client cu mentiunea rezilierii, pentru a-i da ocazia sa-si angajeze un alt avocat, drept pentru care a amanat cauza la termenul sus-mentionat
oricine dorește/e nevoit din varii motive se poate apăra și singur în instanță.Dacă reclamanta avea un reprezentant-avocat (drept la aparare ce desemneaza posibilitatea recunoscuta de lege partilor din litigiu de a-si angaja un aparator care sa le asigure o aparare calificata) iar acesta din varii motive/strategii a renunțat să-și apere clientul deci reclamanta, aceasta, a primit legal de la instanță un termen până la care să-și poată pregăti și susține cauza și a respinge eventualele pretenții ale pârâtului etc etc.Una din cerinte privitoare la desfasurarea unui proces pentru ca el sa fie echitabil, asa cum impune art. 6 parag.1 din Conventia (europeana) a drepturilor omului este obligatia instantelor de judecata de a respecta dreptul la aparare al partilor;
bază :
Constitutia României, art. 24
Cod procedura civila , art. 105 al. 2, art. 129 alin. 1
Conventia ( europeana) a drepturilor omului , art. 6
Principiul dreptului la aparare este unul din cele mai importante principii ce guverneaza desfasurarea procesului civil, consacrat cu valoare constitutionala (art. 24 din Constitutia României).Notiunea de proces echitabil presupune respectarea si aplicarea principiului contradictorialitatii, cât si a dreptului la aparare, iar potrivit art. 129 alin. 1 Cod procedura civila, judecatorul are îndatorirea sa faca respectate si sa respecte el însusi principiul dreptului la aparare si celelalte principii ale procesului civil.