avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... traducere in termeni liberi
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

traducere in termeni liberi

Poate sa-mi spuna cineva exact ce inseamna asta?Având în vedere că s-a renunţat la mandatul de reprezentare, de către avocatul ales, pentru a da posibilitate reclamantei să-şi pregătească apărarea Acordă termen la 04.10.2012
Cel mai recent răspuns: n53 , utilizator 23:29, 21 Septembrie 2012
avocatul angajat a reziliat contractul cu clientul sau. Instanta va cita pe respectivul client cu mentiunea rezilierii, pentru a-i da ocazia sa-si angajeze un alt avocat, drept pentru care a amanat cauza la termenul sus-mentionat
oricine dorește/e nevoit din varii motive se poate apăra și singur în instanță.Dacă reclamanta avea un reprezentant-avocat (drept la aparare ce desemneaza posibilitatea recunoscuta de lege partilor din litigiu de a-si angaja un aparator care sa le asigure o aparare calificata) iar acesta din varii motive/strategii a renunțat să-și apere clientul deci reclamanta, aceasta, a primit legal de la instanță un termen până la care să-și poată pregăti și susține cauza și a respinge eventualele pretenții ale pârâtului etc etc.Una din cerinte privitoare la desfasurarea unui proces pentru ca el sa fie echitabil, asa cum impune art. 6 parag.1 din Conventia (europeana) a drepturilor omului este obligatia instantelor de judecata de a respecta dreptul la aparare al partilor;
bază :
Constitutia României, art. 24
Cod procedura civila , art. 105 al. 2, art. 129 alin. 1
Conventia ( europeana) a drepturilor omului , art. 6
Principiul dreptului la aparare este unul din cele mai importante principii ce guverneaza desfasurarea procesului civil, consacrat cu valoare constitutionala (art. 24 din Constitutia României).Notiunea de proces echitabil presupune respectarea si aplicarea principiului contradictorialitatii, cât si a dreptului la aparare, iar potrivit art. 129 alin. 1 Cod procedura civila, judecatorul are îndatorirea sa faca respectate si sa respecte el însusi principiul dreptului la aparare si celelalte principii ale procesului civil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respinge cerere angajare aparator Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA In recurs judecatorii au voie sa respinga cererea de angajare aparator invocand ca paratul a avut timp suficient sa-si angajeze aparator?-metionez ca este ... (vezi toată discuția)
Divorti margaandreea margaandreea buna ziua,am avut in iunie procesul de divorti in care sotul n-a semnat divortul pe motiv ca nu vrea sa divorteze si afost amanat pe luna septembrie si ca ... (vezi toată discuția)
Am castigat in prima instanta, mai pot declara apel? lawfull lawfull Buna Am introdus o actiune pentru declararea ca fals a unui referat, pe care am intemeiat-o pe art 184 CCivil si Decizia de indrumare 15/2005 a ... (vezi toată discuția)