avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Divizare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Divizare societate

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei spete
Firma X a preluat active(imobilizate,circulante) si pasive de la o alta firma Y care s-a divizat.
Firma X vrea sa vanda o parte din mijloacele fixe preluate.Intrebarea mea este daca se poate si dupa cat timp.Eu nu am gasit nicaieri in legislatie ca am fi obligati sa le pastram in firma o anumita perioada de timp.
Multumesc celor care ma vor ajuta.
Cel mai recent răspuns: Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat 14:30, 22 Septembrie 2012
da, nu exista nici o obligatie in acest sens, deci puteti sa vindeti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divizare societate Cocoara Beatrice Cocoara Beatrice Buna ziua, Vin cu rugamintea de a ma ajuta in rezolvarea urmatoarei spete: Societatea A se divizeaza ,in urma divizarii a luat fiinta societatea B. ... (vezi toată discuția)
Vanzare constructie cota tva wwitza wwitza Am o societate comerciala Y platitoare de tva. In anul 2003 societatea X platitoare de tva a cumparat un spatiu comercial in valoare de 35.000 ron inclusiv ... (vezi toată discuția)
Transferul de intreprindere legal_tht legal_tht Antreprenorul „X” încredințează, pe cale contractuală, unui alt antreprenor Y responsabilitatea exploatării unui serviciu destinat ... (vezi toată discuția)