Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Divizare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Divizare societate

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei spete
Firma X a preluat active(imobilizate,circulante) si pasive de la o alta firma Y care s-a divizat.
Firma X vrea sa vanda o parte din mijloacele fixe preluate.Intrebarea mea este daca se poate si dupa cat timp.Eu nu am gasit nicaieri in legislatie ca am fi obligati sa le pastram in firma o anumita perioada de timp.
Multumesc celor care ma vor ajuta.
da, nu exista nici o obligatie in acest sens, deci puteti sa vindeti.