avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe notariale
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe notariale

buna ziua. urmeaza sa vand un apartament in Constanta, la parter. ca si imbunatatiri are doar geamuri termopan si usa metalica,in rest are multe lipsuri.adica, gresia si faianta sunt deteriorate si ffff vechi(din 1995) ,instalatia sanitara este la fel de veche si deterioarata.
pretul lui de vanzare este de 45000 euro,dar in grila notarilor este evaluat la 50000(dupa strada,zona etc). citeam ca se poate scadea aceasta valoare daca are finisaje inferioare(-10%) si daca este la parter(-2%). in plus, apartamentul este inscris in categoria 52-61mp,desi el are 50 mp ,conform cadastrului.
intrebarile mele ar fi:
- se poate scadea acest procent de 12 %(adica 10+2%),sau notarii gasesc scuze ca sa n-o faca?
- cum se calculeaza exact vaoarea lui ,daca are mai putini mp decat in grila? (in grila este trecu asa:"Valoarea apartamentelor cu suprafete mai mici decat cele din tabel (care nu sunt prevazute la exceptii) se determina astfel:
- se calculeaza valoarea/mp de la confort III aferenta anului in care cladirea a fost construita
- valoarea obtinuta/mp se imulteste cu suprafata utila a apartamentului (vezi breviar calcul)" doar ca nu stiu daca sa impart valoarea ap.conf.3.la suprafata minima sau maxima adica la 30mp sau 34,9)

apoi, ar mai fi ceva. la inceputul documentului,grilei, apare asa:
PRINCIPII DE CALCUL CU CARACTER GENERAL
*)stare fizica nesatisfacatoare: tencuieli cazute, tamplarie putrezita, pardoseli partial putrezite sau sparte, instalatii sanitare sau electrice degradate sau distruse complet, obiecte sanitare partial sparte
-coeficient de ajustare - 30%
Valoarea calculata reprezinta 70% din valoarea propusa de consultant
Exemplu de calcul :
2) Apartamentele situate la demisol
Val.corectata = 10 500 Euro x 0.7 = 7 350 Euro, apartament stare fizica nesatisfactoare

iar aici,intrebarea mea ar fi daca pot sa il declar in stare fizica nesatisfacatoare, imi va fi luata in considerare ? care este procedura? vine cineva sa verifice? pt ca intradevar ,instalatia sanitara lasa de dorit,dar unii sunt mai carcotasi??

per ansamblu, va intreb,tinand cont de cele de mai sus ,cum pot sa ii diminuez valoarea ?

multumesc.
Cel mai recent răspuns: barbone_2006 , utilizator 16:16, 24 Septembrie 2012
Chiar daca o vindeti la pret mai mic decat in grila tocmai pt ca e degradat, impozitul si onorariul le veti plati la cat e minimul in grila, nu la mai putin. Dvs puteati s-o vindeti si la 10 mii daca vroiati, nu veti plati taxe pt val de 10 mii, ci de cat e in grila.
Oricum, in respectiva grila variaza valoarea si pe etaje.
Incercati la mai multi notari,se poate ca cel la care ati fost sa nu fi fost atent la toate aspectele.
gi_jane2 a scris:

Chiar daca o vindeti la pret mai mic decat in grila tocmai pt ca e degradat, impozitul si onorariul le veti plati la cat e minimul in grila, nu la mai putin. Dvs puteati s-o vindeti si la 10 mii daca vroiati, nu veti plati taxe pt val de 10 mii, ci de cat e in grila.
Oricum, in respectiva grila variaza valoarea si pe etaje.
Incercati la mai multi notari,se poate ca cel la care ati fost sa nu fi fost atent la toate aspectele.



pai eu vb de niste criterii de evaluare a starii fizice a imobilului, ce se regasesc in grila.
sub inchis.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil societate comerciala ovidiu95 ovidiu95 Detin un imobil pe societate comerciala al carui asociat unic sunt. Valoarea contabila actuala conform unei evaluari din 2008 este de 400.000 lei. Vreau sa ... (vezi toată discuția)
Cost estimativ contract de intretinere parinti pynu pynu Buna seara , intrebarea mea este urmatoarea , tatal meu detine 2 imobile un apartament si o casa si as dori sa stiu cum pot face contract de intretinere cu ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament halesday halesday Buna, La vanzarea apartamentului trebuie sa platesc impozit pe venit si trebuie sa platesc taxa notariala..cele doua a caror cuantum conteaza. Apartamentul e ... (vezi toată discuția)