Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie apartament

Am cumparat un apartament pentru copilul meu acum 6 ani, iar acum copilul fiind major as vrea sa-l trec pe numele ei.
Care ar fi varianta cea mai ieftina de transfer in acest caz.
Va multumesc.
Un contract vanzare-cumparare este cel mai sigur insa se taxeaza la valoare.Donatia poate fi atacata in caz ca aveti si alti copii.
Daca este singurul copil faceti donatie pentru ca nu mai platiti impozit...si vanzarea daca pretul nu este dat se poate ataca ca donatie deghizata.