avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie apartament

Am cumparat un apartament pentru copilul meu acum 6 ani, iar acum copilul fiind major as vrea sa-l trec pe numele ei.
Care ar fi varianta cea mai ieftina de transfer in acest caz.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 20:43, 23 Septembrie 2012
Un contract vanzare-cumparare este cel mai sigur insa se taxeaza la valoare.Donatia poate fi atacata in caz ca aveti si alti copii.
Daca este singurul copil faceti donatie pentru ca nu mai platiti impozit...si vanzarea daca pretul nu este dat se poate ataca ca donatie deghizata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act vanz-cump sau donatie? madi1206 madi1206 Buna ziua! Bine v-am gasit! Sper sa ma puteti ajuta in urmatoarea problema: Apartamentul in care locuiesc este proprietatea mamei si tatalui meu ( este pe ... (vezi toată discuția)
Mostenire bozzont bozzont Eu mai am o sora, iar parintii nostri care sunt in viata au fost de acord sa imi lase mie si familiei mele un apartament, sora mea fiind de acord cu aceasta ... (vezi toată discuția)
Vanzare sau donatie apartament ? wvf wvf Sora mamei mele impreuna cu sotul ei sunt de acord sa imi cedeze apartamentul lor(un apartament de 4 camere in Bucuresti Sector 6). Care este varianta cea mai ... (vezi toată discuția)