avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare post

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
-la firma se face restructurare de post din motive financiare;
-in CIM sunt prevazute 20 de zile de preaviz;

Conform Codului Muncii in perioada de preaviz angajatul trebuie sa lucreze 8 sau 4 ore? Nu am gasit un articol care sa specifice ca timpul de lucru poate fi si de 4 ore.
Cel mai recent răspuns: LIDEEAoffice , utilizator 13:15, 24 Septembrie 2012
In perioada de preaviz timpul de lucru este cel anterior perioadei de preaviz.
In CIM timpul de lucru specificat este de 8 h/zi.

Reducerea timpului de munca pe perioada de preaviz acordat pentru concediere este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern ala cestuia .
In caz contrar, durata timpului de munca este cea stipulata in c.i.m.... in speta, 8 ore/zi.
Obiectul de activitate este cf CAEN 7022 - "Activitati de consultanta pentru afaceri si management". In reg. int. nu exista vreo prevedere in acest sens. Mai exista vreun CCM aplicabil acestui sector?
Din cate cunosc nu exista incheiat ccm la nivel de acest sector de activitate ...

Alte discuții în legătură

Lichidare cu preaviz DonHuan DonHuan As vrea sa intreb si io,daca bag lichidare cu preaviz,eu sunt obligat sa mai lucrez 8 ore sau numai 4 pentru as cauta in cele 4 ore un alt loc de munca? (vezi toată discuția)
Perioada de preaviz si drepturile mele in perioada de preaviz. chmara edith izabella chmara edith izabella Daca am intrat in perioada de preaviz cum se calculeaza aceste zile calendaristice sau lucratoare? Am dreptul sa absentez in perioada de preaviz, ma refer la ... (vezi toată discuția)