Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare post

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
-la firma se face restructurare de post din motive financiare;
-in CIM sunt prevazute 20 de zile de preaviz;

Conform Codului Muncii in perioada de preaviz angajatul trebuie sa lucreze 8 sau 4 ore? Nu am gasit un articol care sa specifice ca timpul de lucru poate fi si de 4 ore.
In perioada de preaviz timpul de lucru este cel anterior perioadei de preaviz.
In CIM timpul de lucru specificat este de 8 h/zi.

Reducerea timpului de munca pe perioada de preaviz acordat pentru concediere este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern ala cestuia .
In caz contrar, durata timpului de munca este cea stipulata in c.i.m.... in speta, 8 ore/zi.
Obiectul de activitate este cf CAEN 7022 - "Activitati de consultanta pentru afaceri si management". In reg. int. nu exista vreo prevedere in acest sens. Mai exista vreun CCM aplicabil acestui sector?
Din cate cunosc nu exista incheiat ccm la nivel de acest sector de activitate ...