Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lichidare cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lichidare cu preaviz

As vrea sa intreb si io,daca bag lichidare cu preaviz,eu sunt obligat sa mai lucrez 8 ore sau numai 4 pentru as cauta in cele 4 ore un alt loc de munca?
Nu mai este valabila prevederea veche cu reducerea timpului de lucru. Trebuie sa lucrati normal pe toata perioada de preaviz, aveti toate drepturile de salariat pe aceasta perioada.
Puteti sa va luati zilele de concediu de odihna ramase, daca e cazul.
In preaviz durata timpului de munca este cea prevazuta in c.i.m. , daca in ccm aplicabil angajatorului, in reg.intern al cestuia sau in c.i.m. nu este prevazut altceva.

In speta, daca in c.i.m.este prevazut un timp de munca de 8 ore.zi , atunci acesta este timpul de munca pe care il veti sta in perioana de preaviz la serviciu.