Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... medierea obligatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

medierea obligatorie

Cum este cu medierea obligatorie din 2013.
Aceasta am inteles ca va fi gratuita?

Si in acest caz mediatorul de unde incaseaza taxele?
Medierea nu este obligatorie si nici nu devine obligatorie din 2013. Devine obligatorie procedura de informare cu privire la beneficiile medierii.

Orice persoana care introduce o actiune in instanta trebuie sa aiba atasat la dosar procesul-verbal de informare cu privire la mediere.

Informarea cu privire la mediere si obtinerea procesului-verbal de informare sunt gratuite.

Daca partile decid ca dupa sedinta de informare doresc sa continuie rezolvarea disputei prin mediere vor stabili impreuna cu mediatorul sedinta sau sedintele de mediere care sunt platite, in mod egal, de catre partile participante.

Chiar daca unele persoane se opun introducerii medierii, beneficiile sunt majore, incepand cu costuri, impartialitate, timpul rezolvarii disputelor etc.

Mai multe puteti citi in topicul urmator www.avocatnet.ro/content/for...