avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salariu consilier juridic
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salariu consilier juridic

Buna ziua, va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la o intrebare : ce salariu are un consilier juridic angajat in cadrul unui consiliu local.... debutant fiind..... nu conteaza ca are studii superioare....... poate fi egal un un muncitor necalificat cum mi s-a spus mie ....? adik doar salariul de 700 lei adik minimul pe economie....? studiile superioare nu fac nicio diferentiere........? asa la ce mi-am stors creierul 4 ani de zile cu fac de drept la zi........ ?
Ultima modificare: Luni, 24 Septembrie 2012
petrescuoana, utilizator
Cel mai recent răspuns: petrescuoana , utilizator 08:19, 28 Septembrie 2012
din pacate salariile persoanelor angajate in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice au prevazute salariile de incadrare in legislatie, astfel ca in functie de ce fel de institutie este cea angajatoare functia detinuta de dumneavoastra (in speta administratie publica locala), este regasita intr-o grila de salarizare reglementata de lege. salariile in administratie publica, si mai ales locala, sunt ffff mici. si daca sunteti si la primul grad, respectiv gradul profesional debutant, adica perioada de stagiu.....atunci este cel mai mic salariu din sistem.
sunteti consilier juridic asa ca pentru a va obisnui cu genul de atributii pe care trebuie sa le aveti, va recomand sa va cunoasteti legislatia specifica aplicabila cum ar fi:
- Legea nr.283/2011;
- Legea nr.284/2010 a salarizarii unitare [recum si celelalte acte normative care s-au aflat in vigoare anterior ei, deoarece se mai folosesc ca puncte de referinta, precum OG 6/2007, OG 9/2008.
- Legea 188/1999 (r2)
MENTIUNE: OG 6/2007, OG 9/2008 si Legea 188/1999, sunt cele aplicabile dumneavoastra daca sunteti functionar public.
Salariul d.voastra de incadrare conform OG 9/2008 este 699 lei.
699-25%+15%+8% =651, deci automat aveti minimul in sistemul bugetar, 700 lei.
Va multumesc mult pentru lamurire.....da este socant si frustrant sa te simti egal salarial cu muncitorii necalificati care dau cu var pe afara.....dar asta este romania si legile ei.... va multumesc pt raspuns...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transformare post erzselaura erzselaura Am fost angajata Primariei....la contabilitate, anul 2009 - Inspector IA -contractual cu studii medii- sal. 865 ron.Din Iun.2009-Iun.2011 sunt in CIG. In ... (vezi toată discuția)
Transformare contractual in functionar public deea09 deea09 In 01.04.2007 am fost angajata ca inspector de specialitate debutant -psihopedagog- in cadrul Serviciului Public de Asistenta Sociala ( functie personal ... (vezi toată discuția)
Salariul minim in decembrie 2012 de 812 lei ? DIANA_RU DIANA_RU Daca luam exemplul functiei publice de executie de referent, grad profesional principal, vechime in munca 9 ani si fosta treapta de salarizare 3, conform OG 9 ... (vezi toată discuția)