Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa inmatriculare vehicule
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa inmatriculare vehicule

In vederea inmatricularii unui vehicul,in speta o remorca,cetateanul ,reprezentantul firmei X ,se prezinta la primaria locului de domiciliu/sediul firmei la administratia fiscala.Solicita viza de la primarie privind inregistrarea in evidenta fiscala .Totodata prezinta si o factura care atesta faptul ca petentul a vandut respectiva remorca unei alte persoane. Cetateanul nostru mentioneaza ca nu va plati taxa de inmatriculare deoarece nu va inmatricula remorca pe numele lui(pe firma X) deoarece deja s-a vandut.
Intrebare:
-Se poate transmite dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport fara sa fie inmatriculat initial pe numele vanzatorului?
-Cu ocazia inregistrarii vehiculului la administratia fiscala nu este obligatorie plata taxei de inmatriculare?
Multumesc.
Da, se poate vinde mijlocul de transport, pt asta trebuie sa figureze cu autoturismul inscris pe rol la Impozite si taxe, firma nu este conditionata pt vanzare sa o inmatriculeze.
Nu, pt declarare la Impozite si taxe nu are nevoie de taxa de inmatriculare, aceasta este necesara strict pt inscrierea in circulatie.