avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire casa parinteasca

Buna ziua,
va rog, as dori sa stiu cat ii revine surorii mele din casa parinteasca, 2 frati fiind, daca casa valoreaza 30.000 de Euro? Mentionez ca eu o ingrijesc pe mama, vaduva, iar aceasta mi-a donat casa, in care eu am investit 20.000 de Euro? As vrea sa ma achit de obligatii fata de sora mea si as dori sa stiu cat sunt obligata sa ii platesc.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 21:05, 26 Septembrie 2012
2812,5 euro este rezerva sorei din partea casei care a apartinut defunctului tata. Asta daca bunul era comun cu sotia supravietuitoare (am presupus ca este) si donația s-a facut si de catre tată :) înainte ca acesta să fi trecut la cele veșnice.
Alex_Munteanu a scris:

2812,5 euro este rezerva sorei din partea casei care a apartinut defunctului tata. Asta daca bunul era comun cu sotia supravietuitoare (am presupus ca este) si donația s-a facut si de catre tată :) înainte ca acesta să fi trecut la cele veșnice.


Daca donatia era facuta in timpul vietii ambilor parinti, sora nu are nici un drept acum deoarece parintii puteau dispune dupa bunul plac de propriul imobil.
Hmm, nu sunt de acord cu dvs. Donatia este o libertate, deci se supune reductiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare neacsurobert neacsurobert Buna ziua. Am avut o altercatie cu tatal meu in urma careia s-a ajuns la un proces de lunga durata. Si anume: locuiam in casa cu parintii, impreuna cu sotia si ... (vezi toată discuția)
Donatie -succesiune ancady2003 ancady2003 Buna ziua, Suntem 3 frati (2 surori si un frate) si ne-au murit ambii parinti. Tata in 2003 si mama anul acesta in luna martie. Dupa decesul tatalui s-a ... (vezi toată discuția)
Donatie cu scutire de raport e_florin e_florin buna ziua ,am auzit de donatie cu scutire de raport ,as dori sa aflu daca donatia poate fi contestata de rudele donatorului dupa decesul ... (vezi toată discuția)