Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Despre contractul de imprumut intre persoane fizice ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Despre contractul de imprumut intre persoane fizice incheiat la un notar

Buna seara!
Am imprumutat acum un an o suma mare de bani (in euro) unei cunostinte care a promis ca ii restituie in 2 luni. Au trecut 12 si tot promisiuni de la o luna la alta aud. Partea buna este ca totusi suntem intr-o relatie amiabila si m-am hotarat sa fac un contract de imprumut intre persoane fizice la notar, sa stiu ca am ceva legalizat la mana. Va rog sa ma lamuriti cu niste raspunsuri la urmatoare intrebari:
1. In caz de neplata, contractul are vreo valabilitate sau poate servi oricand in caz ca vom ajunge in Instanta?
2. Persoana respectiva nu lucreaza (deci nu are venit stabil), momentan nu are autoturism sau alte bunuri pe numele sau, cu exceptia casei in care locuieste si a doua terenuri. Iau in calcul posibilitatea de a trece in contract o proprietate drept garantie insa daca toate 3 sunt deja ipotecate, are vreo relevanta daca intocmim contract simplu sau cu garantie? (in caz de executare silita
nu am nicio prioritate ma gandesc)
3. Acest contract intocmit si semnat de ambele parti la notar are cum sa fie contestat?
4. Conteaza daca trec data imprumutului de anul trecut (2011) sau din ziua in care il semnam?
5. Are relevanta daca specificam scopul in care a folosit banii (ca eventuala dovada in instanta)?
6. Trebuie sa trec ceva clauze speciale in contract ca sa ma asigur ca nu are cum sa ma atace la tribunal?
Va multumesc foarte mult anticipat!
Joha, doar fraierii dau bani cu imprumut la insolvabili la notar.

Baietii destepti merg la avocat si se informeaza.
Dar...prea putini sunt cu adevarat baieti destepti ca sa se informeze.

Romania se pare ca ,,prospera" din cauza multor fraieri care dau bani cu imprumut prin act notarial si degeaba...pentru ca actul notarial se poate executa fara judecata insa degeaba se va executa daca omul ( debitorul) nu are nimic...( adica ii iei la debitor -datornic boii de la bicicleta, ca sa fiu explicit)
Este adevarat ca notarul scoate bani si el din teapa saracului creditor...dar notarul nu il poate ajuta chiar daca i-a luat banii...

Sunt multi care analizeaza atent efectele contractului de imprumut din punct de vedere tehnico-juridic stiintific...dar nici macar acei cercetatori stiintifici din lumea dreptului nu ii poate ajuta pe acei oameni pacaliti de imprejurari...pentru ca au crezut ca daca incheie actul la notar vor recupera banii...
Notarul nu poate ajuta deloc in astfel de situatii.
Actul de mana este fara taxe notariale si are acelasi efect juridic...ca si actul notarial pentru persoanele insolvabile...

Ca se poate face la notar un contract de imprumut cu ipoteca este alta discutie dar notarii nu explica acest lucru celor care dau bani cu imprumut si nici nu sunt platiti ca sa explice asa ceva...ca daca ar explica nu s-ar mai da banii cu imprumut daca respectivul este insolvabil...si notarul nu ar mai avea ce autentifica...

Userul a fost probabil neinformat cand a dat imprumutul desi nimic nu il impiedica sa mearga la avocat ca sa se informeze corespunzator,negandindu-se ca poate exista si varianta sa aiba mari probleme ca sa isi recupereze banii dati cu titlu de imprumut.
Si la notar ar fi putut sa se informeze mai inainte de a da banii...daca notarul ar fi avut timp sa il informeze...pentru ca notarii nu prea obisnuiesc sa ia bani pe consultatie juridica ca sa aiba timp sa informeze omul de buna credinta care da bani cu imprumut...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Domnule avocat, in speta de fata banii deja s au dat dat....
In alta ordine de idei inca nu exista evidenta a insolvabililor cum exista si in alte state.....
In a treia ordine de idei......notarul chiar informeaza partile la cererea indeplinirii unui contract de imprumut asupra garantiilor a raspunderii contractuale, executarii lui etc....
Daca se ducea la notar de exemplu si incheia un imprumut cu garantie reala imobiliara adica o ipoteca legala....se cereal extras de autentificare de la CF si acest contract se nota la CF, astfel ca omul sa zicem imprumutatorul, inainte de a semna contractul afla despre situatia juridica a bunului adus in garantie din acel extras de CF avand posibilitatea sa nu l mai semneze....la fel daca imprumutatul Pune gaj pe un bun mobil.....
Va rog frumos sa nu mi mai tineti lectii....ca stiu si eu cum sta treaba.....
Insa pana nu se va Pune la punct un Registru al persoanelor insolvabile care sa fie consultat de fiecare data asta sunt riscurile contractului de imprumut.....nu am inventat noi roata....
Da, cum spune domnul avocat, am fost fraiera. Trebuia sa mi se restituie imprumutul in 2 luni, banii ii serveau chiar atunci(urmatoarea zi, stiu si de ce), era weekend si nu m-am gandit sa astept, sa merg sa fac act la notar si sa ii cer acestuia CF-urile pe proprietatile imprumutatului sa vad daca are cu ce-mi garanta. Cand am mers la notar ieri mi s-au dat aceste informatii, cum trebuie sa procedez (care este diferenta intre contractul simplu si cel cu garantie si ce prioritate am in caz de executare silita, avand in vedere ca proprietatile sunt deja ipotecate), insa este vina mea. Banii au fost imprumutati, am mizat pe cuvant, prietenie si onoare (prostie din partea mea). Repet, stiu ca efectiv nu am gandit-o si am fost "fraiera" (cum spune dl. avocat) (si primisem si promisiuni legate de situatia mea profesionalape viitor, lucru ce mi-a dat un imbold sa ajut persoana cand a avut nevoie) insa nu am avut niciodata astfel de probleme iar acum un an ma gandeam ca mai exista totusi persoane ca si mine (de incredere). Va dati seama ca mi-am invatat lectia din teapa primita si nu o sa se mai repete niciodata!
Faceti imprumutul la notar ( poate puteti pune ipoteca pe bunuri de grad II, interesati-va), stabiliti o data cand sa ii returneze, daca nu ii da, mergeti la executor, acesta va putea scoate la licitatie si bunurile ipotecate. Bunurile se pot vinde chiar daca sunt ipotecate, dar primul care se indestuleaza e creditorul cu ipoteca. Daca e vb de pierdut, barem sa pierdeti impreuna.
E bine doamna sa aveti contract. daca nu lasati sa se prescrie, il puteti executa cand va dobandi bunuri.. poate in timp mosteneste ceva si aveti de unde recupera. Poate in timp achita ipotecile si urmati dvs cu imprumutul daca e notat in cartea funciara.
Buna ziua!
Pun o intrebare pe acest topic pentru a nu deschide un alt subiect cu acelasi nume. Am luat un imprumut de la o persoana fizica pe 1 an de zile. Actul de imprumut s-a facut la notar cu termene si conditii. Am incheiat de restituit imprumutul dar creditorul nu mai doreste sa mearga la notar pentru un act aditional de stingere a imprumutului, in schimb a scris pe actul original de imprumut ca s-a achitat toata suma si nu mai are nici o pretentie de la mine. Este valabil acest lucru? Ma pune la adapost pe viitor de o eventuala incercare de re-recuperare a creditului? I-am cerut si actul dansului de imprumut pentru a nu mai avea dubii dar desi a zis ca mi-l da, s-a eschivat in momentul in care a luat banii de la mine. Deci in acest moment nu am decat actul meu original cu declaratia lui.